Kırmızı et sektörüne hibe desteği 500 milyon TL’ye yaklaştı

-
Kırmızı et sektörüne hibe desteği 500 milyon TL’ye yaklaştı

TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, IPARD Programı kapsamında kırmızı et sektörüne yönelik 393 adet projeye 330 milyon TL; kırmızı etin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik 100 adet projeye de 163 milyon TL hibe desteği vermek üzere sözleşme imzalandığını açıkladı.

AB’nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) Türkiye’deki uygulayıcısı olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından düzenlenen ve IPARD Uygulamaları Değerlendirme Toplantısının 4.’sü olan “Kırmızı Et Sektörü” Çalıştayı, 19-20 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

TKDK Kırmızı Et Sektör Toplantısı 1Toplantının açılış konuşmasını yapan TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlanan IPARD I Programı ve 2016 yılından itibaren başlayacak olan IPARD II Programı hakkında bilgi verdi. Şu ana kadar IPARD Programı kapsamında verilen destekler sonucunda 6 milyar liranın üzerinde bir yatırım gerçekleştirildiğini belirten Nazlı, 15. Çağrı ile IPARD I Programını tamamladıklarını, bundan sonraki süreçte uygulamaya başlayacakları IPARD II Programı için sektörün görüş, öneri ve rehberliğinden istifade etmek istediklerini söyledi.

Bu toplantıları düzenlemedeki amaçlarının sektördeki paydaşların, ilgililerin problemlerini masaya yatırmak olduğunu belirten Nazlı, “TKDK, kırsalda gerçekleştirilecek yatırımların yeni adresidir. Ancak bu yatırımların doğru, sağlıklı ve dengeli bir şekilde yapılması bizim öncelikli hedefimiz. Amaç kırsala yatırım yapmak değil, amacımız kırsala doğru şekilde, doğru kanalları kullanarak, sürdürülebilir yatırımlar sağlamaktır” dedi.

TKDK’nın kurumsal misyonunun Türkiye’nin kırsal alanlarında gerçekleştirilmek istenen yatırımlara finansman sağlamak olduğunu belirten Nazlı, “Bugüne kadar 11 bin proje ile sözleşme imzaladık. Kurumumuz destekleri ile 6 milyarın üzerinde bir yatırım gerçekleştirildi ve bunun yaklaşık 3.5 milyar lirası hibe olarak yatırımcılarımıza ödenmektedir. Yüzlerce tesis faaliyete geçti ve bu tesislerde 45 bin kişi istihdam edildi. Başlangıç aşamasında olmamıza rağmen hibe verdiğimiz yatırımcılarımız yurtdışına ihracat yapmaya da başladılar. Şu an için 84 milyon liralık ihracat gerçekleştirilmiş iken, bir yıllık plan içerisinde hedefimiz 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek.” ifadelerini kullandı.

Düzenlenmiş olan sektör toplantılarını raporlaştırarak paydaşlar ile paylaşılacağını söyleyen Nazlı, “Kurum olarak bu toplantıları çok önemsiyoruz. Yapılmış olan bu toplantılar ile sektörde var olan sorunları bizzat birinci dereceden, ilgili kişilerden duymuş oluyoruz. Sorunları görerek sektördeki yol haritamızı belirlemiş olacağız” diye konuştu.

Kırmızı et sektörüne yönelik destekler

TKDK Başkanı Nazlı, kırmızı et sektörüne yönelik desteklere ilişkin olarak da şunları söyledi:

“TKDK, kırmızı et üretimine yönelik toplam yatırım tutarı 540 milyon TL olan, 393 adet projeye, 330 milyon TL hibe desteği vermek üzere sözleşme imzalamıştır. Bu hibe miktarının şu ana kadar 271.5 milyon lirası ödenmiştir. Bu alanda yatırımcılarımızın 22’si kadındır. Kırmızı et üretimine verilen hibe miktarı, sözleşmeye bağlanan projeler açısından tüm tedbirlerde şu ana kadar verilen toplam hibe miktarının %10’u civarındadır.

Kırmızı etin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik ise toplam yatırım tutarı 326 milyon Lira olan 100 adet projeye, 163 milyon TL hibe desteği vermek üzere sözleşme imzalanmış ve bu hibe miktarının şu ana kadar 54 milyon Lirası ödenmiştir. Bu 100 projenin 9’unun sahibi kadın yatırımcılardır. Kırmızı etin işlenmesi ve pazarlanmasına verilen hibe miktarı, sözleşmeye bağlanan projeler açısından tüm tedbirlerde şu ana kadar verilen toplam hibe miktarının %5’i civarındadır.”

2016 – 2020 yıllarını kapsayan IPARD II Programına da değinen Nazlı, “IPARD II’de en önemli destek kalemi yenilenebilir enerji olacak. Bu sektörde yatırımcılarımıza üç şekilde hibe vereceğiz. Bunlardan ilki IPARD I Programı kapsamında kendilerine hibe verdiğimiz 11 bin yatırımcımıza hem kendilerinin enerji ihtiyacını karşılamak hem de artan kısmı satmaları için destek sağlayacağız. İkinci olarak gerçek ve tüzel kişilere de yenilenebilir enerji desteği sağlayacağız. Son olarak yerel idarelere ve bazı birliklere nüfusu 10 binin altında olan yerlerde yapacakları yenilenebilir enerji yatırımları için de yüzde 100 oranında hibe vereceğiz. Yenilenebilir enerji haricinde mevcut desteklere ek olarak makine parkları, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği gibi yeni alanlarda eklenmiştir” dedi.

Kırmızı et ile ilgili STK temsilcileri, akademisyenler, IPARD Programının uygulandığı illerden faydalanıcılar ve tedarikçi temsilcileri ile Bakanlık ve TKDK personelinin katıldığı toplantıda; Türkiye kırmızı et sektörünün mevcut durumu, sektör genelinde TKDK desteklerinin katkısı ve gelecek dönem IPARD uygulamalarına ışık tutması amacıyla paydaşlar tarafından ortaya konulacak sektör sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir