Kırışıklıklar ve cilt kusurları ‘ikinci ten’ ile gizlenebilecek

-
Kırışıklıklar ve cilt kusurları ‘ikinci ten’ ile gizlenebilecek

Cilt yaşlanmasını geciktirmek mümkün.  Bilim insanları tarafından geliştirilen, polimer krem ile cilde uygulandığında ikinci bir deri gibi koruyucu bir tabaka oluşturuyor. ’İkinci ten’ olarak adlandırılan silikon bazlı yeni bir tür olan polimer, cildi sıkılaştırmanın yanı sıra cilt koruması ve egzama hastalığı için de yeni çözümler sunuyor.

Massachusetts Institute of Technology ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanlarının yaptıkları iş birliği sonucunda yeni bir polimer kremin üretildiği açıklandı.

Kırışıklıklar bu sayede giderilebilir

Yapılan araştırmalar sonucunda, kremin uygulanmasının ardından cilt üzerinde kuruduğu ve elastik bir hal aldığı belirtildi. Bu sayede ciltte 2. bir deri oluşturulduğu da açıklamalar arasında.  Bilim insanları, bu sayede özellikle kadınların en büyük kabusları arasında yer alan kırışıklıkların giderilebileceğine dikkat çekerken, kremin oksijen molekülleri ve silikonun laboratuvar ortamında kullanılması sonucunda üretilen polisiloksan polimer ile yapıldığı belirtildi.

bilim-adamlari-kirisikliklari-yok-eden-2-deri-gelistirdi-gidahatti

Gözaltı torbalarında, egzama ve sedef hastalarında kullanılabilecek

Aynı zamanda krem sayesinde kırışan ya da sarkan cildin toparlanmasının ve gözaltı torbalarının yok edilmesi amacıyla kullanılabileceğine de dikkat çekildi. Krem, kozmetik alandaki kullanımının yanı sıra egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde ilacın doğrudan deriye verilmesine ve güneş ışınlarından korunma sağlanmasına da yardımcı oluyor.

yaslanma-kirisiklik-2-gidahatti

24 saat boyunca bozulmuyor

Öte yandan krem, suya dayanaklı ve 24 saat boyunca bozulmadan cilt üzerinde kalabiliyor. Polimer kremin oluşturduğu ikinci deri katmanı, suya dayanaklı ve 24 saat boyunca bozulmadan cilt üzerinde kalabiliyor.

Koruyucu katman, cildin nemini korumasına yardımcı olarak elastikiyetini de artırıyor. Araştırmacılar, geliştirdikleri ürünü gönüllüler üzerinde, özellikle de gözaltı torbacıkları, kol ve bacak bölgelerinde denedi ve başarılı sonuçlar elde etti. Kremin, gerekli izin alındıktan sonra gelecek yıllarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

yaslanma-kirisiklik-gidahatti

Cilde uygulandığında sağlıklı, genç hücreleri taklit ediyor

İnce ve fark edilmeyecek derecede ten üzerine herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymadan uygulanabilen bir kaplama olarak görülen kremin, cilde uygulandığı durumda sağlıklı, genç hücreleri taklit ettiği belirtilirken, özellikle göz altında bulunan torbaları yeniden şekillendirdiği ve cilt nem seviyesini artırdığını bildirdi.

İkinci ten

MIT Kimya Mühendisliği Bölümü ve MIT Koch Enstitüsü (IMES) üyesi Daniel Anderson, polimerin görünmez bir tabakası olduğuna dikkat çekerek, “insanların kullanımı için ideal bir kozmetik ürüne dönüştürebilir” dedi.  Silikon bazlı polimere “ikinci ten” adını veren kimyagerler, cildi sıkılaştırmayı ve uzun süre korumayı hedefliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir