Kirazda rekolte düştü

-

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yazgan, iklimsel etkilere bağlı olarak kirazda hem rekoltenin düşük olmasının beklendiğini, hem de kalitenin düşük olacağını söyledi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nden alınan bilgiye göre de, bu yıl 18 Haziran’a kadar Türkiye geneli kiraz ihracatı miktar bazında yüzde 11 düşüşle 25 bin ton olarak gerçekleşti. Bu ihracattan değer bazında ise yüzde 29 düşüşle 66,4 milyon dolar gelir elde edildi.

AB ülkelerine kiraz dış satımı, 18 Haziran’a kadar miktar bazında 10 bin 900 ton olarak gerçekleşirken, Rusya Federasyonu’na kiraz ihracatı da 6 bin 200 ton oldu.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan, iklimsel etkilere bağlı olarak kiraz rekoltesinde yüzde 30 kayıp beklediklerini söyledi.

Özellikle kışın don olayının belli bölgelerde etkilerinin ortaya çıktığını belirten Yazgan, diğer ürünlerde ise erkenci bölgelerde yağmurun getirdiği kalite problemleri yaşadıklarını ifade etti.

Bu problemlerin ihracatçıları etkilediğini anlatan Yazgan, “Öyle olunca hem verimdeki azalış artı bir de bu ürünlerde yağmura bağlı kalite kayıpları ortaya çıkınca sezon, biraz sorunlu başladı.” dedi.

Bu yıl oran anlamında ihracatta bir kaybın söz konusu olacağına değinen Yazgan, şöyle devam etti:

“Geçen yılki rakamı yakalayabileceğimizi düşünmüyorum. Bunda sadece kalite kaybının etkisi değil iklimsel etkenlerinin başında olan don etkisi de söz konusu. Daha henüz verim halinde olan ya da meyve bağlamış ama renk almamış bölgelerimiz var. Geçici dediğimiz bölgelerimiz var. Bu bölgelerin benzer sorunlar yaşaması durumunda ihracatımızdaki değerlerin aşağıya düşme riski de var. Şu an itibarıyla baktığımızda erkenci ve orta dediğimiz bu bölgelerde verim iklimsel yağış ve donla birlikte yüzde 30 civarında bir kayıp var. Geçen yıl ihracat 75 bin ton civarında olmuştu. Bu yıl bunun altında kalacağız.”

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir