Kiraz üreticinin yüzünü güldürdü

-
Kiraz üreticinin yüzünü güldürdü

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde “Ziraat 900” (Napolyon) cinsi ihracatlık kirazın kilogramının 10 liradan alıcı bulması üreticilerin yüzünü güldürdü.

Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirazhasadının başladığını, ihracatçı firmaların alım için yörelerine geldiğini söyledi.

İhracatlık kiraz yetiştirilen bazı bölgelerde olumsuz hava şartlarının üretimi düşürdüğünü ve fiyatları yükselttiğini dile getiren Sevim, üreticilerin fiyatlardan memnun olduğunu kaydetti.

Sevim, bu sezon kiraz üretiminin yüzde 30 civarında azaldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kirazda çiçeklenme sürecinde yağmurlardan dolayı dölleme pek olmadı. Bu yüzden kiraz bölgemizde biraz az ama fiyatların yüksek olmasının düşük olan üretimdeki açığı kapatacağını tahmin ediyoruz. İnşallah fiyatlar düşmez, böyle devam eder. Geçen yıl fiyatlar 4 ila 6 lira arasında değişiyordu. İhracatımızı genelde İngiltere, Almanya veHollanda’ya yapıyoruz.”

Subaşı köyünden Mehmet Güngör ise kiraz fiyatlarının çok iyi olduğunu belirterek, “8, 9 ve 10 liraya kadar ürün alıcı buluyor. Yalnız geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl biraz ürün az fakat bu fiyatlara mallarımızı pazarladığımız zaman açığımızı kapatabileceğiz.” dedi.

Üreticilerden Hüseyin Kızılok da fiyatların iyi olduğunu dile getirerek, “Duyduğumuz kadarıyla başka bölgelerde kiraz çok azmış. Allah bereket versin, ürün azlığını fiyatlar kapatacak.” ifadelerini kullandı.

www.hurriyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın