Kiraz ihracatı son yılların en yüksek seviyesinde

-
Kiraz ihracatı son yılların en yüksek seviyesinde

Avrupa’da kiraz üretiminin gerilemesi nedeniyle kiraz ihracatında son yılların en iyi sezonu yaşanıyor. İhracatlık kiraz üretimi yapılan İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde üreticiler, ürünlerini İzmir Limanı’na yetiştirmek için yoğun çaba sarf ediyor.Geçen yıl kilogramı ortalama 5-6 liradan satılan kiraz, bu yıl 12-14 liraya alıcı buluyor.

Kirazda erkenci türlerin yetiştiği Kemalpaşa’da Yıllık ortalama 60 bin tonluk rekolteye sahip ilçede, parlak kırmızı renk, iri tane yapısı ve uzun raf ömrü gibi özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilen kiraz türleri, üreticinin ana geçim kaynağını oluşturuyor.

Erkenci olması nedeniyle, don, dolu, aşırı yağış gibi iklimsel olaylardan olumsuz etkilenme riski yüksek olan kirazda üretici bu yıl yükselen fiyatlar nedeniyle mutlu bir sezon geçiriyor.

kiraz-salkimi-gidahatti

“Uzun zaman bu fiyatları görmedik”

Bölgeden kiraz ihracatı yapan Mümtaz Akalın, kirazda son yılların en yüksek fiyat seviyesinin yakalandığını belirtti.

Türkiye kiraz üretiminde dünya birincisi

Akalın, fiyatların özellikle ihracatta tercih edilen “Ziraat 900″ cinsinde üretimin geçen yıla göre daha az olduğunu, talebin ise yüksek olmasının fiyatları artırdığını dile getirdi.

Geçen yıla göre rekoltenin düştüğünü belirten Akalın,  fiyatlardaki artış nedeniyle üreticinin bu durumdan gayet mutlu olduğunu kaydetti.  Akalın, “Geçen sene 5-6 liradan satılan ziraat 0900 cinsi kiraz, bu sene 12-14 lira arasında alıcı buluyor. Uzun zamandır bu fiyatları görmemiştik. Fiyatların bu şekilde olacağını ne üretici, ne de ihracatçı tahmin ediyordu.” dedi.

kiraz

Kiraz üretiminde doğal afet etkisi

Akalın, fiyatların yükselmesinde Avrupa’da İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fransa gibi kiraz üreticisi ülkelerde yaşanan doğal afetlerin etkili olduğunu söyledi.

“Özellikle Avrupa’nın en önemli kiraz üreticilerinden İtalya’da önceki hafta gerçekleşen kar ve dolu yağışı ürüne büyük zarar verdi. Avrupa’nın kirazda tek seçeneği Türkiye oldu, bize talep arttı” diyen Akalın, Rus pazarındaki açığın Avrupa ile kapatıldığına değindi.

Türkiye kiraz üretiminde dünya birincisi

Türkiye’nin kirazda en büyük pazarı olan Rusya’nın bu yıl ürün almadığını ancak Almanya, İngiltere ve İskandinav ülkelerinin talebinde artış görüldüğünü dile getiren Akalın, Ortadoğu ülkelerine gönderdikleri ürün miktarının da arttığına işaret etti.

kiraz1

Fiyatlar düşecek

Akalın, kilogramını 12 liradan aldıkları kirazın iç piyasadaki market fiyatlarının 20 liraya kadar yükselebildiğine dikkati çekti ve “Şu anda Kemalpaşa’da erkenci hasat devam ediyor. Burası bittiğinde ve kirazda üretim, İç Anadolu’ya ve Isparta bölgesine kaydığında fiyatların 5-6 lira seviyesine inmesini bekliyoruz. O zaman tüketicilerimiz daha ucuz fiyata kiraz alabilir.” diye konuştu. AA

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın