Kilo kontrolünü sağlamada etkili birkaç öneri…

-
Kilo kontrolünü sağlamada etkili birkaç öneri...

İstediğiniz kiloya ulaştınız… O halde sıra mevcut kilonuzu korumaya geldi. Peki, üstünüzden zor bela attığınız o kiloları tekrar almamak için ne yapmalısınız, nasıl beslenmelisiniz? İşte bu sorunun cevabını Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç veriyor ve “Öncelikle hiçbir zaman unutmamız gereken nokta koruyabileceğimiz ağırlık hedef noktamız olmalı ve doğru bir diyet programından sonra her zaman beslenmemizi kontrol altında tutmalıyız” diyor.

Aslında çoğu kişi kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu deneyimliyor. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kilo kontrolünde yetersiz kalınmasının iki temel nedene bağlı olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

zayiflik-beslenme-diyet-4-gidahatti

Kilonuzu korumada iki temel kural!

“Birincisi, gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanın oldukça zor olur çünkü ulaşılan kilo bireyin sabitlemek de zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucunda da birey kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içinde bulacaktır.

İkincisi ise bireyler, zayıflama programında kazandıkları olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program süresince yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa, kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almaları olasıdır. Diyet yaparken, koruma zamanında kesinlikle uygulayamacağımız kuralları uzmanınızla belirleyerek diyette yer vermediğimizde korumamız çok daha kolay olur.

Tarçınlı süt ile göbek yağlarından kurtulmak mümkün

Bu programlarda ki genel amaçta; kaybedilen kiloların tekrar geri alınmasını önlemek veya minimum düzeyde olmasını sağlamak ve sağlıklı-dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmektir.

zayiflamak-diyet-gidahatti

Özel günlerde kalori alımına dikkat!

İstediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebileceğiz ancak kilo almak istemiyorsak yapılan aktivite yani harcanan enerji ile alınan enerjiyi dengede tutmamız gerekiyor. Örneğin; özel bir gündesiniz (doğum günü, parti, kokteyl, yılbaşı, bayramlar, arkadaşlarla buluşma, akşam yemeği gibi) burada 3 seçiminiz olduğunu düşünün ve hangisini seçmek istediğinize siz karar verin.

Bugün sizin doğum gününüz ve arkadaşlarınız akşam için size sürpriz bir parti hazırlamış. İlk önce yemek yiyeceksiniz, sonra mumlarınızı üfleyeceksiniz. Oysa siz daha yeni fazla kilolarınızdan kurtulmuşsunuz ve kilonuzu korumak istiyorsunuz.

Pratik püf noktaları ile özel zamanlardan dolayı oluşan veya biraz kaçırdığınızdan dolayı kilo almaya başladığınızı hissettiğinizde acil önlemler olarak; Günlük sıvı tüketimimizi hemen kontrol altına alarak, daha fazla su ve aynı zamanda sıvı grubunda yer alan ödem atabileceğimiz bitki çayları tüketmeliyiz.

Gençleşmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı; İşte genç görünmenin sırrı…

diyet-beslenme-gidahatti

 Fiziksel aktiviteniz azaldı mı?

15 dk. ekleyeceğimiz aktivite, haftada 105 dk. Ayda ise  420 dk. daha fazla enerji kaybettiğimizi gösterir.

Gelelim beslenmemizle ilgili alacağımız önlemlerimize… Aralıklı beslenmek yani ara öğün atlamamak olmazsa olmazımız diyelim. Porsiyonlarımızı küçültmek hemen ve çok rahat kontrolünü sağlayabileceğimiz bir önlemimiz.

Ana öğünlerimizden birine hemen ızgara içerikli bir salata veya akşam öğünümüzde 1 yumurtalı menemen ve yanında 2 dilim tahıllı ekmek ekleyebiliriz.

Ara öğünlerimizde metabolizmamızı hızlandırmamız şart ve bunun için hem tok tutacak hem de protein alımımızı arttıracak 3 tam ceviz veya 10 fındık veya 10 badem tercih edelim.

1 bardak yağsız sıcak süte 1 dal tarçın çubuğu ekleyelim ve bekletelim. Yanında tüketebileceğimiz tahıllı 1-2 adet kurabiye ile diyetimizi renklendirebiliriz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın