Kilis’in Cennet çamuru tatlısı tescillendi

-
Kilis'in Cennet çamuru tatlısı tescillendi

Kilis’in meşhur tatlısı Cennet çamuru da Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenerek koruma altına alınan yöresel lezzetler arasına katıldı.

Kilis’te sevilerek tüketilen Cennet Çamuru-Kaymaklı Kırma Künefe adlı tatlısı Coğrafi mahreç işareti tescilinin yapılması için Türk Patent ve Marka Kurumuna Kilis Valiliği adına yapılan başvuru kabul edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, tatlının tescilinin 2 Temmuz tarihinde resmi gazetede yayınlandığını ifade etti.

Bölge yöresel tatlarını sahipleniyor

Kadıoğlu; “Yöresel yemek ve tatlılarına yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında bilindiği üzere daha önce Kilis Katmeri tatlımıza Coğrafi Mahreç İşareti alınarak Kilis adına tescili yapıldı. Valimiz Dr. Mehmet Tekinarslan’ın talimatlarıyla ilimizde sevilerek tüketilen Cennet Çamuru-Kaymaklı Kırma Künefe adlı tatlımızın coğrafi mahreç işareti tescilinin yapılması için Türk Patent ve Marka Kurumuna Valiliğimiz adına başvuru yapmıştık.

2 Temmuz tarihi itibariyle Cennet Çamuru-Kaymaklı Kırma Künefe adlı tatlısı Coğrafi mahreç işareti tescili yapıldığına dair Resmi gazetede yayımlandı. Cennet çamurunun tescili ile ilgili olarak, Valimiz Mehmet Tekinarslan, Belediye Başkanımız Hasan Kara, Baklavacılar Odası Başkanımız Mehmet Temur’a ve tatlıcı esnafımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kadıoğlu, önümüzdeki günler içerisinde Cennet Çamurunun tescili ile ilgili olarak bir program düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Cennet çamuru nasıl yapılır?

Kilis mutfağından çıkan bu tatlı, ülkemizin farklı bölgelerinde ve tanınmakta ve tüketilmektedir. Ramazan ayında sıkça tüketilen bu tatlı kimi zaman künefe ile karıştırılsa da tarifi oldukça farklıdır.

Yapılışı ise şu şekilde:

  • Künefe için uygun kadayıf yağ ile kavrulur,
  • Kadayıf, üzerine konan şerbet ve fıstıkla birlikte de tavada uzun süre pişirilir,
  • Son olarak üzerine kaymak eklenip servis edilir.

İHA


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın