Kaya tuzu satışını yüzde 50 arttı

-
Kaya tuzu satışını yüzde 50 arttı

Prof. Dr. Karatay’ın açıklamaları Çankırı’da kaya tuzu satışını yüzde 50 artırdı

Çankırı’da kaya tuzu satışları yüzde 50 artış gösterdi. Çankırı’da tuzculuk işi ile uğraşan esnaflar, tuz satışının artışında Çankırı’ya gelip seminer veren Prof. Dr. Canan Karatay’ın etkisi olduğunu ifade etti.

Karatay’ın açıklamaları yerel ve ulusal medyada geniş yer bulmasının ardından tuzcular hareketli günler yaşamaya başladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerine tuz gönderen satıcılar kaya tuzuna olan ilgiden memnun olduklarını belirterek açıklamada bulundu.

‘KARATAY’IN AÇIKLAMALARININ ETKİSİNİ HEMEN GÖRDÜK’

Tuzu işleyerek satanlardan Mustafa Çağlar, zaman zaman televizyon kanallarında bilim adamlarının kaya tuzuyla ilgili konuşmalarına şahit olduklarını, en son Prof. Dr. Canan Karatay’ın tuz konusunda Çankırı’da çok önemli açıklamalarda bulunduğunu hatırlatıp, “Bunun etkisini hemen gördük. Çankırı tuzu Türkiye çapında olduğu gibi yurt dışında da yayınlandığı için oradaki insanlar da Çankırı tuzundan haberdar oldular. Bu arada bize yansımasının bir boyutu da şöyle oldu. Satıştan ziyade Çankırı kristal kaya tuzunda ilgi oluştu ve Çankırı’nın tanıtımına çok büyük bir katkı sağladı. Tabi ki diğer hocalarında bu konuda konuşmaları var ama Canan Hanım bu konuda biraz daha etkili kendisinin de sağlık sektöründen gelmiş olması bu etkiyi biraz daha artırıyor.” dedi.

GÜNEŞÜLKE: SATIŞLARIMIZ GİTTİKÇE FAZLALAŞIYOR

80 yaşındaki tuzcu Güray Güneşülke ise şehirlerine gelen Canan Karatay’ın programını izlemeye oğlunun gittiğini ve çok memnun olduklarını belirtip, kendisine Çankırı’nın doğal tuzundan hediye ettiklerini aktarıp, “Çeşitli vilayetlere kargo ile gönderiyoruz.” diye konuştu.

Tuzcular Arastası Sokakta tuz satışı yapan Satı Ateş de başkasının aracılığıyla Karatay’a tuz gönderdiğini ifade edip, “Türkiye’nin her yerine kargo ile tuz gönderiyoruz. 1-2 ton gibi satışı da kendi arabamız yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tuz lamba imalat ve satışı tapan Sema Aytaç ise tuz satışlarında ciddi bir artış olduğunu, Çankırı’da ki birçok firmada talep çoğaldığını, ciddi anlamda Canan Karatay’ın desteğinin olduğunu vurgulayıp, “Biz bu artışı ranta çevirmek yerine Çankırıyı iyi tanıtmak için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekiyor. Gün geçtikçe artışlarımız oluyor. Bizden aylık 200 kilo ürün alan bir firma bunu 1 tona çıkardı. Canan Hanım’ın açıklamaları çok katkı sağladı. Tuzu tanıtmamızda Çankırı Valisinin, belediye başkanımızın ve milletvekillerimizin de katlısı oldu.“ ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın