Kasap Döner, ABD’deki ilk döner zinciri olacak

-
Kasap Döner, ABD’deki ilk döner zinciri olacak

Beş yıl içinde yurt dışında 60 şubeye ulaşmayı hedefleyen Kasap Döner, 2016’nın sonlarına doğru ABD’deki ilk şubesini açmayı planlıyor.

Yaklaşık 6 ay sonra ABD’ye şube açmayı planlayan Kasap Döner, bu yatırımla ABD’deki ilk Türk döner zinciri olacak. İlk şubeyi New York Manhattan’da açmayı hedefleyen Kasap Döner, 220 metrekarelik bir alanda faaliyete geçecek.

Kasap Döner Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Sarıtaş, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de hür teşebbüsün olmadığını söyledi. Avrupa’da hür teşebbüsün ve şirketçiliğin devlet faaliyetleriyle beraber yapıldığını aktaran Sarıtaş, “Almanlar, döneri; şişte pişen et olarak değiştirmek istiyor. Dönerin satılmasını istemiyorlar. Çünkü ülkesinden dışarıya para çıksın istemiyor. Bizim de böyle yapmamız lazım. Katma değeri burada tutmalıyız. Kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

Şube başına 1.5 milyon TL yatırım 

Yurtdışında en çok döner tüketildiğini ifade eden Sarıtaş, organize olamadıklarını kaydederek, organize perakende olarak yurtdışına çıkılması gerektiğine işaret etti. Amerika’yı hedef olarak Avrupa’dan önde gördüklerini aktaran Sarıtaş, Amerika’dan Avrupa’ya markanın yayılmasının daha kolay olduğunu vurguladı. Organize perakendenin büyüyeceğini dile getiren Sarıtaş, İzmir, Afyon ve Bodrum’da şubelerinin olduğunu, başta Ankara olmak üzere diğer illere de şube açacaklarını söyledi.

Beş yıl içinde yurtiçinde 180, yurtdışında 60 şubeye ulaşmayı hedefleyen Kasap Döner, dükkan başına 1.5 milyon TL yatırım yapacak.

‘Et ithalatından yüzde 80 vergi alınmalı’

Emrah Sarıtaş, Ramazan öncesi et fiyatlarında hareketlenme olduğunu, son 2 haftada yüzde 12 artış yaşandığını söyledi. Fiyatların yükselmeye devam edeceğini belirten Sarıtaş, artışın önüne geçmek için ithalatın çözüm olabileceğini kaydetti. Sarıtaş, “Canlı hayvan ithalatı yapılabilmeli ve yüzde 80 vergi alınmalı. Alınan vergi ile üretici desteklenirse hayvancılık gelişir ve fiyat artışları önlenebilir” dedi.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın