Karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar iştah kesmek için daha iyi

-
Karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar iştah kesmek için daha iyi

Yapılan bir araştırma, yağ içeriği yüksek gıdalara kıyasla karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların iştah kesmek için daha iyi olduğunu gösterdi.

Araştırmanın sonuçları British Journal of Nutrition isimli önemli bilimsel dergide yayınlandı.

Çalışma, makrobesinlerin tokluk ve belirli gıdaların arzulanması üzerindeki etkisini inceledi. İlave sonuçlar, karbonhidrat içeriği yüksek öğünlerin, yağlı gıdalara duyulan arzuyu azaltmakta daha etkili olduğunu belirledi.

Fazla kilolu, obez ve fazla yemek yemeyi seven bireylerin yağ içeriği veya şeker içeriği yüksek gıdaları beğenme derecesinin fazla olduğu biliniyor.

Buna rağmen, makrobesin bileşeninin gıda arzusu üzerindeki etkisi şimdiye dek pek incelenmedi. Konuyla ilgili mevcut veriler ise çelişkili.

gidahatti33_resimler_gundem_yemektedenge1

Araştırma detayları

Sheffield Hallam Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar, gıdaları tüketmekle ilişkili tokluk hissini ve diğer etkileri belirlemek için fazla kilolu ve obez 65 bireyle bazı testler yaptı.

Peynir artık daha az tuzlu

Katılımcılar 2 ayrı test öğünü gününü rastgele sırada tamamladı. Bu testlerde katılımcılar fazla yağlı/az karbonhidratlı veya az yağlı/fazla karbonhidratlı gıdalar tüketti.

Doygunluk ve doyma, iştah puanlarına ve öğünlerdeki tüketim miktarına göre değerlendirildi.

Araştırmacılar, fazla yağlı/az karbonhidratlı öğün tüketimi ile kıyaslandığında, daha düşük enerji alımına rağmen az yağlı/fazla karbonhidratlı öğün tüketimiyle katılımcıların daha tok hissettiğini belirledi.

Daha da önemlisi, az yağlı/fazla karbonhidratlı öğün tüketimi fazla yağlı/az karbonhidratlı gıdalara yönelik arzuyu azalttı.

Fazla yağlı/az karbonhidratlı öğünler ise fazla yağlı/az karbonhidratlı gıdalara yönelik hedonik arzuyu azaltmadı.

Yaz beslenmesinde bunlara dikkat!

AB,-Besin--gesi-Profilleri’ni-mevzuatindan-cikarabilir

Hangi besin daha fazla tokluk hissi sağlıyor?

Besinsel yağ ve karbonhidratların tokluk üzerindeki etkileri iyi bir şekilde bilinse de, enerji ve yağ içeriği yüksek gıdaların tüketiminden sonra aşırı tüketimi teşvik eden davranışsal mekanizmalarla ilgili pek bilgi yoktu.

Besinsel makrobileşenlerin, tokluk ve kısa dönemde gıda alımı gibi iştahla ilişkili süreçler üzerinde hiyerarşik bir etki gösterdiği biliniyor.

Gıdanın enerji içeriğine göre ifade edilecek olursa, tokluk üzerindeki en güçlü etkiyi protein gösteriyor. Daha sonra karbonhidrat gelirken, en zayıf etkiyi yağ gösteriyor.

Araştırmacılar, çalışmada görülen tokluk farklılıklarının sebebinin yemeklerin yağ ve karbonhidrat içeriğinin neden olduğu fizyolojik işaret değişimleri olduğunu öne sürdü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir