Karaciğer kanseri tedavisi için faydalı probiyotik karışımı

-
Karaciğer kanseri tedavisi için faydalı probiyotik karışımı

Hong Kong’lu bir grup araştırmacı, karaciğer kanseri üzerinde potansiyel tedavi etkisine sahip yeni bir probiyotik karışımı geliştirdi.

Hong Kong Üniversitesi Biyolojik Bilimler Fakültesi’nden Hani El-Nezami ve Gianni Panagiotou önderliğindeki araştırma ekibi, Prohep isimli bir ürün geliştirdi ve fareler üzerinde test etti. Ekip test sonucunda ürünün hepatoselüler karsinoma (HCC) büyümesinin yavaşladığını ve tümörlerin boyut ve ağırlığının azaldığını belirledi.

Çoğu karaciğer kanseri vakasından sorumlu ve iç karartıcı bir hastalık seyri olan hepatoselüler karsinoma, agresif bir tümör ve küresel olarak en ölümcül 2. kanser tipi olarak biliniyor.

Hastalığın tedavi maliyeti oldukça yüksek. Tedavinin aylık masrafının 6.000 ABD doları tutabildiği ifade edildi.

Buna karşın, süt ürünlerinde yaygın bir şekilde bulunan ve maliyeti çok daha az olan probiyotikler, mikrobiyoma dayalı tedavilerin hepatoselüler karsinoma müdahalesinde daha ucuz bir yaklaşım sağlayabildiğini gösteriyor.

Karaciğer kanseri önlenebilir mi?

karaciger-kanseri-gidahatti

Probiyotik karışımı tümörü durdurmakta etkili oldu

Araştırma bulguları, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, tümör enjeksiyonundan 1 hafta önce Prohep ile beslenen farelerde tümor ağırlığı ve boyutunun %40 azaldığını belirledi.

Probiyotiklerin sindirim sistemi inflamasyonunu azaltma ve kalın bağırsak kanserini önlemedeki rolü birçok çalışmada gösterilmiş olsa da, bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri ve bağırsak dışı tümörleri baskılama mekanizmaları mevcut çalışmaya dek araştırılmamıştı.

Araştırmacılar, Prohep probiyotik karışımının faydalı etkisinin, anti inflamatuar metabolitler üreten faydalı bakterilerin miktarıyla yakından ilişkili olduğunu belirledi. Söz konusu faydalı bakteriler, bağırsak ve tümör arasındaki iletişim yoluyla, pro inflamatuvar bağışıklık hücrelerinin sayısını düzenliyor.

Hastanelerde probiyotik kullanımı artıyor

Düzenlenmiş bağırsak mikrobiyotası karaciğere uygulandığında faredeki hepatoselüler karsinoma büyümesini baskılıyor.

kanser-tedavisi-gidahatti

Karaciğer kanseri tedavisi için potansiyele sahip

Araştırmacılar, Prohep’in, gelecekte hepatoselüler karsonimaya yönelik tedavi veya alternatif tamamlayıcı tedavi ve proflaktik yöntemlerin gelişimi için potansiyeli olduğuna inanıyor.

Dr. El Nezami, probiyotiklerin hepatoselüler karsinoma tümör büyümesini geriletme yönündeki etkisinin klinik öncesi bir modelde gösterildiğini, bu yaklaşımı kanser hastalarında mikrobiyoma dayalı bir çalışmada test edeceklerini ifade etti.

Dr. El Nezami, en iyi sonuçları elde etmek için probiyotik karışımın nasıl tüketilmesi gerektiği ve daha verimli bakteri karışımlarının geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir