Kansere karşı küresel eylem çağrısı

-
Kansere karşı küresel eylem çağrısı

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) Türkiye’de ilk kez düzenlediği Dünya Kanser Liderler Zirvesi (WCLS) 18 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirildi. Dünya sağlığı ve sağlığın geleceğinin konuşulduğu zirvede, kansere karşı küresel eylem çağrısı yapıldı.

Kanserin Davos’u olarak nitelendirilen Dünya Kanser Liderler Zirvesi’ne, çeşitli ülkelerden hükümet temsilcileri, BM kuruluşlarından, akademisyenlerden, özel sektörden ve sivil toplum kuruluşlarından 250 lider katıldı. Zirvede, uluslararası işbirliğini büyütmek için alınması gereken acil önlemler ve önümüzdeki 15 yıl içerisinde kanser ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan erken ölümleri üçte bir oranında azaltmaya yönelik hedefler tartışıldı. (BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 3)

Dünya genelinde halen her yıl sekiz milyondan fazla insan kanserden hayatını kaybediyor, bu ölümlerin dört milyonu 30-69 yaş arası aktif çalışma dönemindeki erken ölümleri kapsıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki eşitsizliklerin katlanarak büyüdüğü günümüzde, bu durumun üstesinden gelmek için kanserin önlenmesi, tedavi ve palyatif bakım gibi alanlarda küresel sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi kritik bir önem taşıyor.

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk“Türkiye iyi bir kavşakta”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, zirveye ilişkin şunları söyledi:

“Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne, adeta ‘kanserin Davos’u diyebiliriz. Her yıl farklı bir ülkede Kanser Örgütü işbirliği ile yapılan zirveye, bu yıl Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, uluslararası organizasyonlar, BM örgütleri ve dünyanın önde gelen Kanser Cemiyetlerinin bu alanda aktif çalışan yöneticileri katıldı. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ve Sağlık Bakanlığı olarak buna ev sahipliği yapıyoruz.

Tedavi ile ilgili şu ilaç bu ilaç değil, Dünya Sağlık Örgütü bulaşıcı olmayan ve kanser gibi hastalıklar için planları yapıyor. Bu yılın konusu ‘Etkin İşbirliği’. Dünyada kanserle mücadelenin yavaş gitmemesi için işbirliği yapmak. Dünyada uluslararası örgütler çok iyi hedefler koydular. Bir ülkenin bu hedefler doğrultusunda programlar uygulaması ve diğer ülkelerle etkin işbirliği içinde olması gerekiyor. Türkiye iyi bir kavşakta.”

Dünya Kanser Zirvesi Doç. Dr. Murat Gültekin“Türkiye, lider koordinatör ülke”

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin de, “Bu yıl ki konu bizim için önemli. Kanser politikalarında ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği yapılmazsa başarılı olmamız mümkün değil. Türkiye’nin son yıllarda bu anlamda çok önemli işbirlikleri oldu. Ülkemiz şu an kanser kontrolünde, Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi Yöneticileri arasında bir ülke. Yine ülkemiz kanserin en önemli politikalarının belirlendiği, Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı bağımsız Kanser Araştırma Ajansının 24 ülkesinden birisi. Yeni bir gelişme; İslam İşbirliği Teşkilatı başta kanser olmak üzere, bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele etmek için bir eylem planı geliştirdi. Ülkemiz 57 İslam ülkesinin, bu hastalıkları önleme açısından lider koordinatör ülkesi oldu” dedi.

Dünya Kanser Zirvesi Prof. Dr. Şuayip YalçınTürk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın ise zirvede kanserle ilgili tüm sorunların tartışıldığını belirterek, “Kanser Haftasında, kanser farkındalığı ile ilgili faaliyetlerimiz oluyor. Bunların dışında kanser ile ilgili yayınlarımızla destek olmaya çalışıyoruz. Son olarak küresel ve ulusal düzeyde birçok dilde yayınlanan ve kanser hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için harika bir kaynak olan Kanser Atlası’nın Türkçe çevirisini kullanıma sunuyoruz” diye konuştu.

Dünya Kanser Liderleri ZirvesiPakistan Federal Sağlık Eski Bakanı Dr. Sania Nishtar ise son 5  yıldır kanser ve kanserin engellemesi konusunda bir paradigma değişikliği yaşandığını söyledi. Nishtar, “2011 yılında dünyada ilk defa BM Genel Kurulu ve farklı ülkelerin liderleri, içinde kanserin bulunduğu bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması ve genel olarak engellemesi konusunda bir karar aldılar. Burada atılan önemli adımlar var. Eylül ayında açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, bulaşıcı olmayan hastalıkların global anlamda engellenmesi için atılacak adımları içeriyor. Her yıl 8,2 milyon kişi kanserden hayatını kaybediyor. Her yıl 14 milyon kanser vakasıyla karşılaşıyoruz. Kanser tüm dünyada yılda yüzde 70’lik büyüme oranına sahip. Bu rakamları düşündüğümüzde önemli bir sorunla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir