Kansere iyi geldiği ortaya çıktı; Şimdi yok satıyor

-
Kansere iyi geldiği ortaya çıktı; Şimdi yok satıyor

ABD’de yapılan bir araştırmada, Anadolu’da yayla muzu olarak da adlandırılan ‘ışgın’ otunun,  kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğunun ortaya çıkmasıyla, yok satmaya başladı. Çiğ olarak tüketildiği gibi pişirilerek de yenebilen doğa harikası bitki, seyyar satıcıların tezgâhlarında uygun fiyatlara satılırken şimdilerde market zincirlerinde yer almaya başladı. Tıbbi ilaç yapımında da kullanılan bitkinin faydaları ise saymakla bitmiyor.

İngiliz Daily Express gazetesinde “Işgın hayatınızı kurtarabilir ” başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı bulmuştu. Kuzukulağıgiller ailesinden olan ışgın bitkisi seyyar satıcılardaki yerini marketler zincirine bırakıyor. Anadolu’da ışgın, aşgın, eşkin, ıçgın, uçgun gibi birçok farklı ismiyle de anılan bitki, Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu olarak da tanınıyor.

isgin-otunun-faydalari-4-gidahatti

Güneybatı Asya’nın ılıman bölgelerinde yetişen ışgın, tıbbi bitkiler sınıfına dahil olduğundan itibaren farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Sofralarda yaygın olarak tüketilen ışkın otu, çiğ olarak yenilmenin yanı sıra zeytinyağlı ya da yumurtalı olarak yemeklerde tüketiliyor. Şifa kaynağı ışkının gün geçtikçe sofralardaki yelpazesi de genişliyor.

Uzmanlara göre, bilinçsizce ışkın otu toplanması, bitkinin Anadolu’da yok olma tehdidini ortaya çıkarıyor. Kanser tedavisinde etkisinin kanıtlanmasının ardından oldukça rağbet gören ışgın otunun kilosu 10 liradan satışa sunuluyor.

isgin-otunun-faydalari-3-gidahatti

Işgın otunun faydaları neler?

Bilimsel olarak her derde deva olduğu kanıtlanan bitkinin,  bilimsel adı ise Reun Ribes. Özellikle kanser ile mücadelede kullanılan bitki, hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önemli bir yer teşkil ediyor. C vitamini açısından zengin olan besin, A, B1, B2, E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırıyor.

Mayıs ve Haziran aylarında yetiştirilen bu bitkinin Anadolu’daki anavatanı ise Erzurum yöresi olarak gösteriliyor. 1000-4000 metre yükseklikte yetiştirilen ve boyu 40-150 cm civarına erişen uçkun, Türkiye’de ilk yabani olarak yetişen ravent türü olma özelliğine sahip.

isgin-otunun-faydalari-gidahatti

Kivi tadını anımsatan bitki, yetiştirilen yöreler de meyve olarak tüketiliyor.  Geniş ve kaba yapraklarının arasından çıkan çiçekler, yöre insanları tarafından kesiliyor. Sert yapıya sahip olan uçkun, otsu bir bitki olmasının yanı sıra filkulağına benzeyen yapraklar ve sarımsı, beyaz çiçeklerden oluşuyor. Meyvesi ise geniş kırmızımsı ve kahverengi kanatlı olup, üç köşeli bir yapıya sahip.

Özellikle lösemi kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olan Reun Ribes, polifenol açısından zengin olması ile de büyük önem taşıyor. Mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran bitki şeker, tansiyon hastalıklarına da iyi geliyor.  Kabız, astım, nefes darlığı, soğuk algınlığı, ishal, hemoroid, ülser gibi vakalara da iyi geldiği belirtilen bitkinin, grip, ateşli hastalıklar, böbrek rahatsızlığı, yorgunluk ve uykusuzluğa iyi geldiği bildiriliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir