Kanserden korunmada yaşam tarzı formülü

-
Kanserden korunmada yaşam tarzı formülü

Harvard Üniversitesinin, 168 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmada, yaşam tarzına dikkat eden kadınların yüzde 59’unun ve erkeklerin 67’sin kanserden ölmediği ortaya çıktı. Buna göre, kadınların kansere yakalanma oranları yüzde 41 azalırken ölümlerin yüzde 59’u da önlenebilir bir hale geliyor. Erkeklerde ise kansere yakalanma yüzde 63 daha az ve ölüm oranları yüzde 67 azalıyor.

Amerika’da bulunan Harvard Üniversitesi yaptığı kanser araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmada yaşam tarzının kanser üzerinde etkili olduğunu tespit etti. Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı yaşam tarzı hem kansere yakalanma hem kanserden kaynaklanan ölümleri önemli derecede azaltabilir.

kanser-erkek-mesane-gidahatti

Kansere yakalanma ve kanser nedeniyle ölüm oranı

168 bin katılımcı üzerinde uygulanan araştırmada, sigara içmeyen, az alkol kullanan, 18.5 ile 27.5 vücut kitle endeksine dikkat eden ve haftada 75 ile 150 dakika arasında düzenli olarak spor yapan insanların kansere yakalanma ve kanser nedeniyle ölüm oranları ortalama yüzde 50 azalıyor.

Eşleştirme Ekonomisi ve kim, neyi, neden alır?

kanser-egzersiz-gidahatti

Kadınların kansere yakalanma oranı yüzde 41, erkelerin ise yüzde 63 azalıyor

Sonuçlara göre bunlara dikkat eden kadınların kansere yakalanma oranları yüzde 41 azalırken ölümlerin yüzde 59’u da önlenebilir bir hale geliyor. Erkeklerde ise kansere yakalanma yüzde 63 daha az ve ölüm oranları yüzde 67 daha oluyor. Katılımcıların yüksek risk grubu ve düşük risk grubu olarak ikiye ayrıldığı araştırmanın sadece beyazlar üzerinde uygulanması nedeniyle eleştirilse de yaklaşım olarak geniş kabul gördüğü belirtiliyor.

Kahve tüketimi kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor

Araştırma kanser nedeniyle yaşanan ölümlerin 1969-2013 yılları arasında yüzde 17.9 oranında azaldığını da ortaya koydu. Koch Enstitüsü Kanser Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Tyler Jacks, “Söz konusu kanser olduğu zaman araştırma dünyası ikiye bölünüyordu. Bir taraf tedaviye odaklanırken diğeri ise kanser nasıl önlenebilir sorusunun cevabını arıyordu. Sanıyorum bu araştırmayla iki grup birbirine daha çok yaklaşacak.

 Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi; kg cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanıyor.

  • Boy (M) X Boy(M) = Boy Çarpımı
  • Kilo (Kg) / Boy Çarpımı = Vücut Kitle İndeksiniz

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın