Kanser tedavisinde deniz salyangozu etkisi

-
Kanser tedavisinde deniz salyangozu etkisi

Avustralya’nın Wollongong Üniversitesinde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, ülkenin doğu kıyılarında yaşayan beyaz kabuklu deniz salyangozunda bulunan moleküllerin, kemoterapiye dirençli kanser hücreleriyle savaştığını belirledi. Buna göre, deniz salyangozu moleküllerin meme, prostat ve bağırsak kanserleriyle mücadelede etkili olabileceğini düşünüyor.

Avustralya Yayın Kurumu’nda (ABC) yayınlanan haberde, beyaz kabuklu deniz salyangozunda bulunan moleküllerin, kemoterapiye dirençli kanser hücreleriyle savaştığı bilgisine yer verildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmada, deniz salyangozu moleküllerin meme, prostat ve bağırsak kanserleriyle mücadelede etkili olabileceğini düşünülüyor. Araştırmayı yürüten ekipte yer alan doktor Kara Perrow, deniz salyangozunda bulunan moleküllerin, laboratuvar ortamında kemoterapi ilaçlarına direnen kanser hücrelerinin tamamını 48 saat içinde öldürdüğünü bildirdi.

Avustralya, Çin’e canlı hayvan ihracatına başladı

Öte yandan bilim insanları,  deniz salyangozundan ilaç üreterek gerekli testleri tamamlamayı ve ilacı kanser hastaları üzerinde denemeyi planlıyor.

deniz-salyangozu-gidahatti

Ağrı ve acı hissini durduruyor

Deniz salyangozu, tuzlusuda yaşayan karından bacaklılardan yumuşakçaların ortak adı. Bu ad tatlısularda ve karada yaşayan salyangozların dışında denizde yaşayan ve kabukları olanları kapsıyor.

Denizkulağı gibi birçok türü insan besini olarak tüketiliyor. Tropikal deniz salyangozlarının, Cyprea gibi Hint Okyanusu’na dağılmış birçok tropik örneği bulunuyor.

Sinirbilim uzmanlarının yaptığı bir araştırmada, koni biçimli deniz salyangozlarının ürettiği zehrin, insan sinir hücrelerine kalsiyum geçişini engellediği ve bu nedenle ağrı ve acı hissini durdurduğu belirlenmiş.

Avustralya’da bakliyat yılı heyecanı!

Zehrin kanser ve AIDS hastalarında ağrı kesici olarak kullanılabileceğinin belirlendiği araştırmada, ayrıca kalp ve damar rahatsızlıkları, Alzheimer, Parkinson, şizofreni, depresyon ve epilepsi gibi sinir ve kas sistemi ile ilişkili hastalıkların tedavisinde birtakım olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiş.

deniz-salyangozu-2-gidahatti

Bazı zehirler ameliyat esnasında kas gevşetici olarak kullanılmakla birlikte bazıları da felç ve kalp krizi esnasında hızlı cevap veren müdahale ilacı olarak uygulanıyor. Yapılan başka bir araştırmada ise üzerinde çalışılan bir salyangoz zehrinin sodyum kanallarını tıkadığı tespit edildi. Söz konusu durumun skleroz doku sertleşmesi hastalarında kullanılabileceği belirtiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın