Kanser tedavisi en pahalı hastalıklardan biri haline mi geldi?

-
Kanser tedavisi en pahalı hastalıklardan biri haline mi geldi?

Kanser tedavisi en zor ve pahalı hastalıklardan. Yapılan yeni bir çalışmaya göre, kanser tedavisi ilaçları 15 yıl önceye kıyasla oldukça pahalı hale geldi.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Dr. Stacie Dusetzina’ya göre bu çalışmada yapılan esas tespit, kanser ilaçlarının zamanla pahalı hale gelmesi.

ABD North Carolina Üniversitesi (UNC) Eshelman Eczacılık Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Dr. Stacie Dusetzina, UNC Lineberger Kapsamlı Kanser Merkezi’nin de üyesi.

Çalışma detayları

2000 ile 2014 yılları arasında, ticari sağlık planları tarafından kanser ilaçları için yapılan masraf ödemeleriyle ilgili analiz ve inceleme  yapıldı. North Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’deki önemli bir veri tabanı olan TruvenHealth MarketScan Ticari İddialar ve Rastlantılar veri tabanını kullandı.

Sağlıktan güzelliğe faydaları saymakla bitmiyor

Çalışmada ağırlıklı olarak ağız yoluyla alınan ilaçlar hesaba katıldı.

Verilerin incelenmesi ve analizinden sonra araştırmacılar 2011 ile 2013 yılları arasında 17 yeni kanser ilacının piyasaya girdiğini belirledi.

hap-gidahatti

Kanser ilaçları fiyatları ne yönde değişti?

Kanser tedavisinin hastaların maddi durumunu zorlayabilen bir süreç olduğu biliniyor. Araştırmada ise kanser ilaç tedavisinin ise geçmişe kıyasla daha pahalı hale geldiği belirlendi. Araştırmacılar, 2014 yılında en yeni kanser ilaçlarıyla yapılacak 1 aylık tedavinin, 2000 yılındaki ilaçlarla yapılacak tedaviden 6 kat pahalı olduğunu belirledi. Üstelik bu hesaplama, fiyatlar enflasyona göre ayarlandıktan sonra yapıldı.

Sayıları daha anlaşılır hale getirmek isteyen araştırmacılar, 2000 yılındaki kanser ilaçlarının aylık ortalama maliyetinin 1,869 dolar olduğunu söyledi. 2014 yılında ise ilaçların aylık maliyetinin 11,325 dolar olduğu ifade edildi.

Sindirim sistemi kanserleri ve beslenme

Piyasaya sürüldüğü 2001 yılından sonra daha pahalı hale geldiği belirlenen ilaçlardan biri, imatinib veya Gleevec. Piyasaya girdiğinde 3.346 dolar olan ilacın maliyeti, 2014’te 8.479 dolara çıktı ve yıllık ortalama artış oranı %7,5 oldu.

ekonomi-gidahatti

Birçok hasta sağlık yardımı nedeniyle ilacın fiyatının tamamını ödemese de, maliyetin çoğu hastalara yansıyor. Bu durum ticari sigortalı sağlık planlarının kanser ilaçlarını kapsaması durumunda da geçerli.

Araştırmada ilaçların pahalı hale gelme nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak bazı çevreler, ilaçların kanser hastalarında daha iyi sonuç verdiğinin belirlenmesi nedeniyle fiyatlarının arttığını düşünüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir