Kanola sütü artırıyor

-
Kanola sütü artırıyor

Araştırmacılar, süt verme döneminin başında rasyona karıştırılan kanola küspesinin süt verimini artırmada soya küspesinden daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Süt vermeye yeni başlayan süt ineklerinin beslenmesinde protein kaynağı olarak soya küspesi yerine kanola küspesi kullanılmasını değerlendirmeye yönelik bir proje olumlu sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmanın başında yer alan, Amerikan Süt Yemciliği Araştırma Merkezi araştırmacılarından Kenneth Kalscheur, daha önce yapılan çalışmaların süt verme döneminin ortasında yapıldığını söyledi. Kanola ve diğer protein kaynaklarının süt verme döneminin başında test edilmediğini ifade eden Kalscheur, bu çalışmada ineklere sağlanan aminoasit düzeylerinin incelendiğini belirtti.

inek-hayvancilik-gidahattiSüt verme döneminin başında aminoasit ihtiyacı yükseliyor

Süt verme döneminin başlarının özelliği, bu dönemde hayvanların aminoasit ihtiyacının yüksek olması. Bu erken dönemde inekler vücutlarındaki depolarda bulunan aminoasitleri kullanabiliyor, ancak aşırı kilo kaybı hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Proje sonucunda kanolalı diyetle beslenen ineklerin, soya içeren diyetle beslenenlere göre daha fazla süt üretebildiğini gösterdi. Araştırmada cevap aranan soru kanolanın hayvanların süt verme döneminin başında ihtiyaç duydukları aminoasit profiline daha uygun bir içerikte olup olmadığı şeklinde oldu.

Kanola aminoasit profili süt üretimine daha uygun

Araştırmada 79 ineğe süt döneminin ilk 16 haftasını kapsayacak şekilde dört farklı diyet uygulandı. Diyetler %15,4 ve %17,6 oranlarında ham protein içerecek şekilde kanola küspesi ve aynı oranlarda soya küspesi içermekteydi. Çalışma sonucunda kanola içeren diyetle beslenen ineklerin günde ortalama 4,5 kg daha fazla süt verdikleri ortaya koyuldu. Kanola kaynaklı proteinin yüksek ya da düşük olması ise sonucu değiştirmedi. Protein düzeyi düşük diyetlerde üretilen sütün yağ oranında küçük bir fazlalık olduğu da görüldü.

Kalscheur, kanola küspesince sağlanan aminoasit profilinin süt ineklerinin beslenmesi için, özellikle de erken süt verme döneminde daha uygun olduğu ihtimalini vurguladı. Süt proteininin yapı taşları aminoasitler olduğu için yemle alınan aminoasit profili burada önem arz ediyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir