Kalp damar hastalığı önleme stratejileri sağlıklı gıdalara odaklanmalı

-
Kalp damar hastalığı önleme stratejileri sağlıklı gıdalara odaklanmalı

Yeni bir çalışma, kalp hastalığının önlenmesi için, Akdeniz diyeti gıdalarının daha fazla tüketiminin sağlıksız gıdalardan kaçınmaktan daha önemli olduğunu belirledi.

Araştırma sonuçları European Heart Journal dergisinde yayınlandı.

Önceki çalışmalar; yüksek miktarda meyve, sebze, baklagil, tam tahıl ve balık ve az miktarda et içeren Akdeniz diyeti ile kalp krizi ve felç vakalarının azalması arasında bir bağlantı olduğunu belirlemişti.

Ancak 39 ülkeden 15.000 kişinin katıldığı bu küresel çalışma, beslenme şekli ve stabil koroner kalp hastalığına sahip bireylerin sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendiren ilk büyük uluslararası çalışmalardan biri.

Auckland Üniversitesi’nden Ralph Stewart, “yaptığımız çalışma, Akdeniz diyetiyle aynı geniş gıda gruplarını içeren bir diyetin, dünyanın farklı bölgelerinden, oldukça farklı gıdalar tüketen değişik topluluklarda faydalı olduğunu teyit etti,” dedi.

Akdeniz Diyeti, beynin yaşlanmasını yavaşlatıyor

kalp-kapakcigi-gidahatti

Sağlıksız gıdalar riski arttırmadı

Araştırmacılar ilginç bir şekilde, sağlıksız olduğu düşünülen ve Batı ülkelerinde daha çok yer alan gıdaların fazla miktarda tüketiminin kalp krizi ve inme vakalarının artmasıyla ilişkili olmadığını belirledi.

Çalışmanın yazarları; rafine tahıllar, şekerlemeler, tatlılar, şekerli içecekler ve kızartılmış gıdaların fazla tüketimiyle belirlenen ‘batılı beslenme puanı’ ve önemli kalp damar hastalıkları arasında bir ilişki bulunmadığını dile getirdi.

Bu ilginç bulguyla ilgili yorumda bulunan Stewart, sağlıklı gıdaların koruyucu etkisinin daha önemli olduğunu ve koruma sağladığını düşündüğünü ifade etti. Stewart, “bu beslenme şeklinin inflamasyonun azalmasıyla ilişkili olduğunu biliyoruz, etkili mekanizmanın bu olma ihtimali var. Ancak mekanizmanın ne olduğunu kesin olarak bilmiyoruz,” diye konuştu.

Siyah çay, sağlığa iyi geliyor

Çalışma bulgularının istatistiki olarak oldukça önemli olduğunu ifade eden Stewart, sağlıklı beslenmenin yansıttığı diğer önemli unsur olan sosyo ekonomik durumun etkili olma ihtimalini de göz ardı edemeyeceğini söyledi.

akdeniz-diyeti-gidahatti

Sağlıklı gıda tüketimi öne çıkmalı

Avrupa Kardiyoloji Topluluğu’nun klinik uygulama kılavuzları meyve, sebze, balık ve diğer tam gıdaların sık tüketimini tavsiye ediyor.

Araştırmacılar, bu yeni bulguların ışığında, koroner kalp hastalığının önlenmesine yönelik beslenme kılavuzlarının sağlıklı gıdaların daha fazla tüketimine odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Stewart, “bu çalışmanın, insanları sağlıklı beslenme yönünde teşvik edecek kanıtlar sunduğunu düşünüyorum, bu tavsiyenin kılavuzlarda güçlendirilmesi mümkün”, ifadelerine yer verdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir