Kadınların kalp hastalıkları rehabilitasyonuna katılımı daha düşük

-
Kadınların kalp hastalıkları rehabilitasyonuna katılımı daha düşük

Kanadalı araştırmacılar, erkeklere kıyasla daha az kadının kalp hastalıkları rehabilitasyon programını tamamladığını, bu durumun kadınların kalp krizleri ve kalp ameliyatlarından sonraki iyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Kanadalı ekip tarafından yapılan çaışmanın sonuçları Canadian Journal of Cardiology isimli dergide yayınlandı.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Sherry L. Grace, doktorların rehabilitasyonu kadın ve erkeklere anlatmasının önemli olduğunu, ilk aşamanın ölüm oranını azaltan bu tedavi modeline hastaların erişimini sağlamak olduğunu aktardı.

Kalp hastalıkları rehabilitasyonu nedir?

Bu, insanların kalp krizi, kalp ameliyatı ve stent takma ve anjiyoplasti gibi diğer operasyonlardan sonra iyileşmesine yardım eden bir program. Rehabilitasyonda kalp hastalarının fiziksel sağlığını düzeltmek, kalp semptomlarını azaltmak ve gelecekteki kalp sorunları riskini azaltmalarına yardımcı olmak amacıyla hastalara eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlanıyor.

Kalp hastalığı rehabilitasyonuna katılım, hayatta kalma olasılığının artmasıyla, işlevsel durumda ve fizyolojik sağlıktaki iyileşmeyle ve kalp sorunlarının tekrarlama riskinin düşmesiyle ilişkilendirildi.


Kalp krizi belirtileri neler?

kalp-kapakcigi-gidahatti

Ancak araştırmacılara göre, önceden yapılan çalışmalar, kadınların kalp hastalıkları tedavisinden erkekler kadar faydalanmadığını göstermişti.

Araştırmacılar, kaç kişinin doktor tarafından önerilen kalp hastalıkları rehabilitasyonundan faydalandığını ve kaçının tedaviye sonuna kadar devam ettiğini görmek için yayınlanmış 14 çalışmadan elde edilen verileri analiz etti. İncelenen çalışmalarda toplam 8.176 kadın ve erkek yer alıyordu.

Çalışmalardaki rehabilitasyon programlarının süresi 8 ile 32 hafta arasında değişiyordu. Genele bakıldığında hastaların %66,5’i önerilen seanslara gitti.

Kadın ve erkekleri ayrı ayrı da inceleyen araştırmacılar, ortalamada, erkeklerin seansların %69’una gittiğini, kadınlarda ise bu oranın %64 olduğunu belirledi.

Cinsiyetler arasındaki bu farklılığın, 12 haftadan daha uzun programlarda daha belirgin olduğu, kadınların katılımının 12 haftadan sonra düştüğü görüldü. Kadın ve erkekler arasındaki bu farkın yalnızca 2009 yılından sonra yapılan çalışmalarda görüldüğünü söyleyen araştırmacılar, bunun sebebiyle ilgili bir açıklama yapamadı.


AB’de trans yağlar için limit belirlenmesi çağrısı

spor-hareket-www.gidahatti.com

Kadınlara özel çözüm mümkün mü?

Grace, genel olarak katılımcıların tavsiye edilen seansların 3’te 2’sine katıldığını, kadın ve erkekler arasındaki farklılığı azlatmak için kadınların gereksinim ve tercihlerine yönelik özel gruplar oluşturulabileceğini ancak bu konudaki verilerin karışık olduğunu söyledi.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden, ilgili bir baş makalenin yazarlarından olan Dr. Karin H. Humphries, kadınların sözü edilen rehabilitasyonla daha az ilgilendiğini ve bu nedenle daha az kadının programa kayıt olduğunu bildiklerini, ancak yazılanlar arasında kadınların yazıldıktan sonra programa bağlılığının erkeklere kıyasla daha düşük olduğunu görmenin şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir