Kadınlar beyin kanaması riskine karşı pirinç tüketmeli!

-
Kadınlar beyin kanaması riskine karşı pirinç tüketmeli!

ABD’de yapılan araştırmaya göre, besleyici bir diyetin en iyi örneğini oluşturan pirinç, özellikle kadınlarda beyin kanaması riskini azaltıyor. 

ABD Pirinç Federasyonu (USA Rice Federation), Iowa State University tarafından gerçekleştirilen bir çalışma ile pirinç yiyen kişilerin beslenme düzeninin, pirinç yemeyenlere göre daha sağlıklı olduğunu, bu kişilerin daha fazla meyve ve sebze yediğini, daha az şeker ve yağ tükettiğini ve beden kitle endekslerinin daha düşük olma eğiliminde olduğunu kanıtladı.

Kompleks karbonhidratlardan oluşan pirincin, glisemik endeks (GI) değerinin, kan şekeri düzeyini ve yeme isteğini kontrol etmeye yardımcı olabileceği belirtildi.

1998 yılından bu yana uygulanan bir programla, ABD’de tüketilen beyaz pirinçlerin neredeyse tamamı, B vitamini ve folik asit ile zenginleştiriliyor. Programın uygulanmasından bu yana kadınlardaki beyin kanaması riskinin, %3 oranında azaldığı gözlendi.

Yapılan araştırmalar, folik asidin, kalp krizi ve beyin kanaması dahil olmak üzere kalp hastalıklarında bir risk faktörü olarak gösterilen kan homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Amerikan Kalp Derneği’nin yayını Circulation’da yayımlanan araştırma, folik asit zenginleştirmesinin beyin kanamasından kaynaklanan ölümleri azaltmaya yardımcı olduğunu da kanıtlıyor. Son dönemdeki araştırmalar da, folik asidin yumurtalık kanseri ve Alzheimer da dahil belirli kanser tiplerini önlemeye yardımcı olduğu tezini güçlendirdi.

Amerikan Diyet Derneği’nden Kadın Sağlığı ve Üreme Beslenmesi Çalışma Grubu Başkanı diyetisyen Jeanne Blankenship, ABD’deki kadınların çoğunun hala günlük demir ve folik asit gereksinimlerini karşılayamadığını, bunların kadınlar için kritik önem taşıyan iki besin öğesi olduğunu söyledi. Blankenship, şöyle devam etti:

“Pirinç, anne ve anne adaylarının folik asit alımı için harika bir besin. Yağsız et ve az yağlı süt ürünleri, meyveler, kuru yemişler ve sebzeler ile birlikte tüketildiğinde sağlığımız için vazgeçilmez bir besin haline geliyor.

Folik asidin yanı sıra demir, kadınlar için önemli bir mineraldir. Kadınlar demir eksikliği anemisine daha yatkındır. Yeterli demir olmadığında, vücut kırmızı kan hücreleri için yeterli hemoglobini üretemez.

Aneminin bu en yaygın biçimi, ABD’deki kadınların yaklaşık beşte birini ve hamile kadınların yarısını etkilemekte ve yorgunluk, güçsüzlükten nefes darlığına, baş ağrılarına ya da konsantrasyon kaybına kadar çeşitlenen semptomlara neden olmaktadır.

ABD’deki kadınların çoğunluğu kilolarına özen gösterirken, pirinç de kadınların fazla kilolarla savaşı kazanmasına yardım ediyor. Pişmiş olarak servis edildiğinde yarım fincan düşük kalorili pirinç 103 ila 108 kalori içermektedir; sebzeler ve yağsız et proteinleri gibi sağlıklı gıdalar için iyi bir eşlikçidir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir