Kadın döner ustasını görenler şaşırıyor

-


Kadın döner ustasını görenler şaşırıyor

Kebap ve ciğer diyarı Şanlıurfa’da döner sektörü de hızla gelişiyor. Son yıllarda her köşe başında bir dönercinin açıldığı Şanlıurfa’da, sektöre bir kadın dönercinin girmesi dikkat çekiyor. Kadın dönerciyi gören Şanlıurfalılar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

23 yaşındaki Tuba Durmaz, Haliliye ilçesi Emniyet Caddesi’nde bulunan kendisine ait işyerinde tavuk döneri satıyor. Döneri kendisi hazırlayıp, pişiren Durmaz, müşterilerinden gördüğü ilgiden oldukça memnun.

Ertesi günün mesaisine her günün sonunda hazırlanan Durmaz, akşam saatlerinde dönerin malzemesi olan tavuk etlerini açarak terbiye ediyor. Sabah işyerine geldiğinde tavukları şişe takıp hazır hale getiren Durmaz, döneri pişirerek, müşterilerine servis ediyor.

13 yıldır bu mesleğin içerisinde olduğunu anlatan ve 3 ay öncede kendisine ait işyerini açtığını ve Şanlıurfa’nın tek kadın döner ustası olduğu için mutlu olduğunu belirten Durmaz, “Yemek işiyle uğraşmayı çok seviyorum. Tavukla uğraşmak daha çok ilgilimi çekiyor. Bayandan döner ustası olamaz diyorlardı ben de inat ettim ve başardım. İşyerime gelen müşterilerimin ‘Aaa bayan dönerci’ demesi benim çok hoşuma gidiyor ya da ‘Ben bayanın elinden döner yemem. Bayanlar becermez’ diyen kişiler daha sonra geldiklerinde ‘Gerçekten çok güzel yapıyorsunuz’ dediklerine şahit oldum. 3 ay önce kendi işyerimi açtım. İlk başladığımda günlük 5 kilogram tavuk döneri satarken şimdi hafta sonları 20 kilograma kadar çıkıyor. Tavuk dönerin hazırlanmasından pişirilmesine ve kesilip servis edilmesine kadar her şeyi kendim yapıyorum. Tavuk dönerin yanında tantuni, köfte ve kebabı da kendi ellerimle yapıp servis ediyorum. Bu benim kendi dalım. Kendi işimi yaptığım için mutluyum” dedi.

İşyerini açarken ailesinin kendisine çok destek olduğunu ifade eden Durmaz, şunları kaydetti: “Ailem benim bir lokanta açacağımı düşünmüşlerdi. Ben de böyle bir yer açacağımı söylediğimde çok şaşırdılar ancak köstek değil destek oldular. Bu işi yapacak bayan arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Korkulacak hiçbir şey yok” diye konuştu.

(CİHAN)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir