Kaçak avlanmış ‘deniz patlıcanları’ ele geçirildi

-


Kaçak avlanmış ‘deniz patlıcanları’ ele geçirildi

Çanakkale’de kaçak avlanmış ‘deniz patlıcanları’ ele geçirildi

Çanakkale’de kaçak avlanmış deniz patlıcanları ele geçirildi. Deniz hıyarı da denilen deniz patlıcanları, ekipler tarafından yeniden denize bırakıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Kontrol ekipleri, gelen bir ihbar üzerine merkeze bağlı Güzelyalı Köyü mevkiinde durdurdukları aracın kasasında, içi su dolu bidonlarda, boğazdan toplanmış 500 kilo deniz patlıcanı ele geçirdi. Deniz patlıcanlarının İzmir’e nakil işlemini gerçekleştiren aracın sürücüsüne 1055 TL idari para cezası kesildi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Kontrol ekipleri, el koydukları yarım ton deniz patlıcanını inceledi. Henüz canlı oldukları belirlenen deniz patlıcanları, yeniden doğal ortamıyla buluşturulması için müdürlüğü aracının kasasına yüklenerek Çanakkale merkez iskeleye getirildi. Deniz patlıcanları vatandaşların balık tuttuğu iskeleden denize dökülerek yeniden yaşama kazandırıldı.

Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda toplanması yasak olan, yurtdışında kozmetik ve ilaç sanayinde kullanıldığı bilinen deniz patlıcanlarının kaçak olarak toplandığı ve İzmir’e gönderildiği belirtildi. Deniz hıyarı da denilen yaklaşık 20 santim uzunluğundaki omurgasız deniz varlıkları, denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde bulunuyor.

(CİHAN)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın