Kaç tane Dünya’mız varmış gibi yaşıyoruz?

-
Kaç tane Dünya’mız varmış gibi yaşıyoruz?

İnsanlık gezegenin sunduğu 1 yıllık doğal kaynakları, bu yıl için 1 Ağustos olarak belirlenen Dünya Limit Aşım Günü’nde tüketirken, WWF Türkiye, ülkelerin “kaç dünya varmış gibi yaşadığını” açıkladı. ABD 5, Avustralya 4,1, Rusya 3,3, Almanya ve İsviçre 3, Çin 2,2, Türkiye 1,9 ve insanlık, 1,7 dünya varmış gibi yaşıyor.

İnsanlığın, gezegenimizin bize sunduğu 1 yıllık doğal kaynakları tükettiği Dünya Limit Aşım Günü, bu yıl 1 Ağustos olarak geride kaldı. Bu tarih, doğanın bize 2018 boyunca kullanmamız için sunduğu kaynakları daha 7’inci ayın sonunda tüketmiş olduğumuz anlamına geliyor. 2018 bitene kadar kalan 5 ayda, 2019’un kaynak hakkından borç alıyoruz. Kısacası, bugünden itibaren doğaya borçluyuz!

İnsanlık 1,7 dünya, Türkiye 1,9 dünya varmış gibi yaşıyor!

WWF Türkiye’nin açıklamasına göre, Dünya Limit Aşım Günü’nün 1 Ağustos olması, insanlığın sanki 1 değil, 1,7 tane dünya varmış gibi tüketerek yaşadığını ortaya koyuyor. Bu tarih 2015 yılında 13 Ağustos, 2016’da 8 Ağustos, 2017’de ise 2 Ağustos olmuştu. Bu yıl sadece bir gün geriye gitmesi kötüye gidişin biraz yavaşladığını göstermekle beraber, durumun kritik seviyelere geldiği ve kötü gidişatın devam ettiği gerçeğini değiştirmiyor.


  Işıklar “Dünya” için kapatılacak!

Türkiye, limiti hangi tarihte aştı?

Her ülkenin kaynak kullanım hızı farklı olduğu için Limit Aşım Günü ulusal bazda değişiyor. Türkiye’nin ulusal limit aşım günü bu yıl 11 Temmuz oldu.  Doğal kaynaklarının sağladığı 1 yıllık potansiyeli 11 Temmuz’da tüketmiş olan Türkiye, sanki 1,9 dünya varmış gibi yaşıyor.

Doğal kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız!

Gezegenimizin bize sunduğu doğal kaynaklar sınırlı, ancak insan ihtiyaçları sınırsız. Bu hızda tüketmeye devam edersek, gelecekte yaşanabilir bir dünya olmayacak. Ormanlar yok oluyor, denizlerimizde balık kalmıyor, içme suyu sıkıntısı doğuyor, biyoçeşitlilik yitiriliyor. Aynı zamanda atmosferde artan karbondioksitin tetiklediği iklim değişikliği sonucunda ciddi kuraklıklar, felaket düzeyinde orman yangınları ve kasırgalar insanlık için ciddi tehditler oluşturuyor. Bu yaz Türkiye’de dengesiz yağışları bizzat yaşıyoruz. Komşumuz Yunanistan’da yaşanan yangının ise dolaylı bir nedeni, iklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklık ve kuraklık.

WWF: Sen ne yapabilirsin?

WWF Türkiye, “Küçük adımlar büyük etkiler yaratabilir! Hepimiz, günlük alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapabiliriz. Küresel Ayak İzi Ağı kötü gidişatı durduracak 3 ana çözüm alanı öneriyor. Haydi sen de bugünden itibaren alışkanlıklarını değiştir!” diyerek, şu önerileri sıraladı:


  İşte Eximbank ihracat kredilerinde 2018 yılı ülke limitleri

Otomobili kullanımını azalt, toplu ulaşıma ve bisiklete yönel!

Otomobil kullanımını  %50 azalt ve gideceğin mesafelerin %30’unu toplu ulaşımla ve geri kalanını da bisikletle ya da yürüyerek kat et! Böylece Dünya Limit Aşım Günü 12 gün ileri gidebilir.

Enerji tasarruflu aydınlatma ve elektrikli ev aletlerini tercih et!

A+++ ampuller ve elektrikli aletler tercih et, bilgisayarını kullanmıyorsan uyku moduna al ve hiçbir elektrikli aleti prize takılı bırakma! İnsanlığın çevre üzerindeki karbon ayak izi %50 azalırsa Dünya Limit Aşım Günü 93 gün ileri gidecek.

Gıda israfını azalt, yerel gıdaları tercih et!

Bir tabak yemeğin ortalama 1.6 km yol yaptığını biliyor muydun? Gıdayı israf etme ve yerel ürünleri tercih et. Eğer herkes gıda israfını %50 azaltır, diyetinde dünya ortalamasında kalori alırsa Dünya Limit Aşım Günü 38 gün ileri gidecek.

Sadece bir tek dünyamız var. Hepimizin yuvası… Başka bir dünya daha yok. Gezegenimizi koruyabiliriz. Hepimiz bir şeyler yapabiliriz. Her şey #BirlikteMümkün.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın