Juncker: “Sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefine halen ulaşılabilir”

-
Juncker: “Sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefine halen ulaşılabilir”

Avrupa Komisyonu, 30 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansı öncesinde, Birliğin tutum ve hedeflerini açıkladı. Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker; Paris’te iddialı ve bağlayıcılığı olan küresel bir anlaşmaya varıldığını görmek istediklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu bugün, 30 Kasım – 1 Aralık günleri arasında Paris’te düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler iklim değişikliği konferansında adil, iddialı ve hukuki bağlayıcılığı olan bir küresel iklim anlaşmasına varılmasının yaşamsal önemin altını çizdi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada; Avrupa Birliği’nin, küresel ölçekte düşük karbon ve iklim değişikliğine dayanıklı ekonomilere geçişi hızlandıracak, kapsamlı, dayanıklı ve dinamik bir anlaşmanın sağlanabilmesi için çalışacağı kaydedildi.

Paris’teki konferansa diğer dünya liderleriyle birlikte katılacak olan Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker; AB’nin Paris’te iddialı ve bağlayıcılığı olan küresel bir anlaşmaya varıldığını görmek istediğini belirtti.

“Mart ayında, iklim konusundaki vaatlerini masaya koyan ilk biz olduk ve bu, halen yapılmış olan en iddialı katkı olma niteliğini koruyor.” diyen Juncker şöyle konuştu:

“Bu yüzyılın sonunda küresel sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefimiz, halen ulaşılabilir bir hedef. Daha önce görülmemiş bir küresel kıpırdanmaya şahit oluyoruz. Umarım ki bu, önümüzdeki hafta yapılacak olan müzakerelerde somut harekete dönüşür. Eğer dünya Paris’te bekleneni gerçekleştirirse, insanlık iklim değişikliğiyle mücadelede etkin bir uluslararası rejime kavuşacaktır.”

Komisyonun İklim Eylem ve Enerjiden sorumlu Üyesi Miguel Arias Cañete ise Paris’teki iklim görüşmelerini ‘elden kaçırılmaması gereken tarihi bir fırsat’ olarak niteledi.

Küresel salınımların %95’ini kapsayan 170’den fazla ülkenin, konferans öncesinde iklim vaatlerini açıkladığına dikkat çeken Cañete, Paris’te varılacak anlaşmanın inandırıcılığının anahtar unsurlarını; uzun vadeli bir hedef; yol boyunca hedeflerin düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi ve yükseltilmesi; güçlü bir şeffaflık ve hesap verilebilirlik kuralları olarak sıraladı.

Paris’te AB Konseyi Lüksemburg Başkanlığı ile Avrupa Komisyonu’nun, AB adına müzakerelerin yürütülmesinden müştereken sorumlu olacağı belirtilen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu açıklamasında, AB’nin gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelerde iklim eylemi için 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolar sağlanması hedefinin gerçekleştirilmesinde kendi payına düşeni yapmaya kararlı olduğu vurgulandı.

AGİT ve İklim Politikası Girişimi’nin kısa süre önce yayımladığı bir rapor, bu amaçla 2014 yılında 62 milyar dolar ayırıldığını, böylece kalkınmış ülkelerin 100 milyar hedefi doğrultusunda ilerlemekte olduğunu gösteriyor.

Açıklamada, 10 Kasım’da AB maliye bakanlarının AB ve Üye Devletler’in 2014 yılında kamu iklim finansmanı (hibe ve krediler) için 14,5 milyar Euro sağladığını teyit ettikleri ve bu rakamın önceki yıllarla karşılaştırıldığında önemli bir artışa işaret ettiği belirtildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir