Japonya’da bir çöplükte plastik yiyebilen bakteri keşfedildi!

-
Japonya’da bir çöplükte plastik yiyebilen bakteri keşfedildi!

Bilim insanları Japonya’da bulunan bir çöplükte plastik yiyebilen bir bakteri türü keşfetti. Bu bakteriden elde edilecek enzim dünyanın karşı karşıya olduğu plastik atık krizini çözmek için yeni bir çağ başlatabilir…

Plastik ile beslenen bakteri bir çöplükte keşfedildi

Bilim  insanları tarafından tesadüf eseri  bir çöplükte keşfedilen bakterinin ürettiği mutant enzim, plastikten yapılmış şişeleri parçalayabiliyor. Bakterinin plastikle beslenecek şekilde geliştirdiği bu özellik, plastik atıkların tamamen geri dönüştürülmesini sağlayarak büyük bir çevre sorununa çare olabilecek.


  Çöp ihracatı durdu

bakteri-gidahatti

Plastikle beslenen bu enteresan bakteri ilk olarak 2016 yılında keşfedilmişti. Araştırmacılar şimdi bakteri tarafından üretilen ve plastiğin çözülmesini sağlayan PETase isimli bu enzimin yapısını detaylı şekilde ortaya koydu.

İlk etapta enzimin nasıl ortaya çıktığını öğrenmek amacıyla araştırmaya başlayan ekip bu enzimi daha da etkili bir hale getirmeyi başardı. Geliştirilen enzim PET olarak bilinen ve şişe üretiminde yaygın şekilde kullanılan poli etilen terefitalat maddesini tamamen parçalayabiliyor.


  Çöp ihracatı durdu

Pages: 1 | 2


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın