Japonlar insana en çok benzeyen robotu geliştirdi!

-
Japonlar insana en çok benzeyen robotu geliştirdi!

Tokyo Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, şimdiye kadar yapılmış robotlar arasında insana en benzeyen gerçekçi robotu geliştirdi. Aslında ekip Kenshire ve Kengoro adında, benzer özelliklere sahip 2 farklı robot geliştirdi.

Ekip, Science Robots isimli önemi bilimsel dergide yayınlanan makalelerinde insana en benzer robotu üretmeye yönelik çalışmalarını anlatıyor. Makalede ayrıca ekibin ürettiği en yeni 2 modelin neler yapabildiğini açıklıyor.

Video: Rahkendra Ice / AAAS

Japonlar insana en benzeyen gerçekçi robotu geliştirdi

Robotik bilimi geliştikçe birçok robot tek amaçlı makinelere dönüştü. Bazı robotlar araba boyamak için tasarlanırken, bazıları askerlere malzeme taşımak için tasarlandı. Ancak robotlar arasında, tek bir görevi yapması için değil insan kabiliyetlerini taklit etmesi için tasarlanan ve bu nedenle humanoid (insana-benzeyen) adı verilen bir grup da var.

Kengoro. Kaynak: Asano, Okada, Inaba, Sci. Robot. 2, eaaq0899 (2017)

Bu amaçla, Japonya’daki araştırmacılar robot parçalarını insanlarda bulunan organ ve dokulara benzeyecek şekilde detaylandırıyor ve robotların insanlara mümkün olan en yakın şekilde hareket edebileceği şekilde parçaları bir araya getiriyor.

Örneğin robotlara kaburgalar, omurga ve hareketli eklemler ekleniyor. Sonuç da beklendiği gibi oluyor ve robotlar canlılara benzer şekilde hareket ediyor.

Ekibin gösterdiği 2 robota bakıldığında, ekibin geliştirdiği en yeni humanoid olan Kengoro’nun daha gelişmiş olduğunu görüyoruz. Kengoro şınav ve barfiks çekebiliyor, geriye doğru eğilebiliyor ve hatta badminton topunu vurabiliyor. Robotun yapabildikleri bununla da sınırlı değil. Belirli bir dereceye kadar terleyebilen robot, telleri çekmek için aktüatörü (harekete geçirme parçası) nedeniyle hareket ettikçe ısınıyor.

Kengoro. Kaynak: Asano, Okada, Inaba, Sci. Robot. 2, eaaq0899 (2017)

Ekip aşırı ısınmayı önlemek için robotların içinde bir su dolaşım sistemi tasarlandı. Isının bir kısmı, robotun alüminyum iskeletinden buhar boşaltarak atılıyor.

Araştırma ekibi, Kengoro’nun diğer humanoidlere kıyasla 6 kat daha özgür olduğunu ve diğer robotların yapamadığı insansı hareketleri yapabildiğini iddia ediyor. Robot parmak ucunda durabiliyor, insanların boynunu çıtlatmasına benzer bir hareketi yapabiliyor.

Araştırmacılar, en insansı robotu geliştirme çabasının tek amacının gösteriş olmadığını, insanlar gibi hareket edebilen robotların benzersiz test olanakları sunabileceğini düşünüyor. Araba kazası testlerinde insanlar gibi hareket edebilen robotlar, insanların travmalardan nasıl etkilendiği konusunda çok daha gerçekçi tahminler verebiliyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir