İzmir modeli Sudan’a taşınıyor

-
İzmir modeli Sudan’a taşınıyor

Henüz kullanıma açılmamış çok geniş topraklara sahip olan Afrika ülkelerinden Sudan, tarım sektörünü geliştirmek amacıyla yapacağı çalışmalarda İzmir’i örnek alacak.

sudan-kocaoglu-www.gidahatti.comİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tarım kesimine verdiği destekler ve tarımsal üretim kooperatiflerinden sözleşmeli üretim modeliyle yaptığı alımlar, Sudan’a da model oluyor. İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nun (İSTÖP) ev sahipliğinde kente gelen Sudanlı bakanlar, Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikaları hakkında detaylı bilgi edindi.

Gadarif  Bölgesi Tarım Bakanı Dr. Abdalla Suliman Abdalla ile Sinar Bölgesi Tarım Bakanı Bahaeldeen Ahmed Elhaj Yagoub’un da aralarında bulunduğu Sudan heyeti,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir araya geldi. Konuk heyette, Sudan tarımına yön veren önemli isimler de yer aldı.

sudan-kocaoglu-www.gidahatti.comSeracılık eğitimi alacaklar

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kooperatiflerle yürütülen ortak projeleri mercek altına aldıklarını dile getiren konuk bakan Abdalla, bu tecrübelerden yararlanmak istediklerini söyledi.

Sinar Bölgesi Tarım Bakanı Yagoub ise Sudan’ın çok zengin hammadde kaynaklarına, Türkiye’nin ise gelişmiş tarımsal teknolojiye sahip olduğunu belirterek, iki tarafın işbirliğinin çok yararlı sonuçlar doğuracağına inandığını dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da, ilişkilerin güçlendirilmesinin karşılıklı yarar sağlayacağını belirterek, sahip oldukları bilgi birikimini paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Sudan heyetinin kuracağı bağlantılar çerçevesinde önümüzdeki günlerde bir grup Sudanlı çiftçinin Türkiye’ye gelerek, Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde seracılık eğitimi alacağı öğrenildi.

Türkiye de arazi kiraladı

Dünyada artan nüfusu beslemek için tarımsal ürün ve gıdaların üretiminde 10 yıl içerisinde %40 oranında artış olması gerektiği hesaplanıyor. Bu durum, tarım yapılan arazileri daha bir değerli kılıyor. Verimli tarım arazilerini kullanımda sınıra ulaşan gelişmiş ülkeler, özellikle Afrika ülkelerindeki henüz el değmemiş toprakları kiralama ya da satın alma yoluna gidiyorlar.

Türkiye de, Sudan’la tarımsal işbirliği kapsamında bu ülkedeki 793 bin hektarlık bir arazinin, 99 yıllığına kullanılması konusunda anlaşmaya varmış bulunuyor. Sudan’daki 793 bin hektarlık arazinin 12.500 hektarlık bölümü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından işletmeye açılacak. Kiralanan arazi, isteyen özel sektör kuruluşlarına da tahsis edilecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın