İzmir, lezzet ustalarını buluşturdu

-
İzmir, lezzet ustalarını buluşturdu

Türk turizminin marka kentlerinden İzmir, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen turizm sektörü temsilcileri ile uluslararası gastronomi uzmanlarını aynı çatı altında buluşturdu. 31 ülkeden turizmcinin bir araya geldiği “Travel Turkey İzmir” ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, eş zamanlı olarak Fuar İzmir’de gerçekleştirildi.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz sonrası sıkıntılı bir sürece giren turizm sektörü İzmir’de umut tazeledi. Yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına, acentelere, satın alıcılara ve tatil planı yapmakta olan son tüketicilere turistik destinasyon alternatiflerini göstermeyi hedefleyen Travel Turkey İzmir, Türkiye’nin en büyük fuar tesisi Fuar İzmir’de açıldı.

Travel-Turkey-İzmir-Gastronomi-Turizmi-Kongresi-www.gidahatti.comBinden fazla katılımcı ve 31 ülkenin turizm profesyonelini İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla İzmir’de buluşturan Travel Turkey İzmir’in açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Adana Valisi Mustafa Büyük, İzmir TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, siyaset ve iş dünyasının temsilcileri ile ev sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu katıldı.

Aziz-Kocaoglu-www.gidahatti.comTörendeki konuşmasına kentte fuarcılığın gelişmesi için yaptıkları çalışmalara değinerek başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 400 milyon liralık yatırımla tek başına gerçekleştirdiği Fuar İzmir’in, kentin, bölgenin ve ülkenin kalkınması adına önem taşıdığını dile getirdi. Kentin kalkınması için çalıştıklarını vurgulayan Kocaoğlu, “Şimdi kongre merkezi için ihaleye çıkma hazırlığındayız. Foça, Symrna, Teos, Urla, Klaros, Yeşilova Höyüğü kazılarına İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak destek oluyoruz. Organik tarımı, üreticiyi destekliyoruz. Çağdaş ulaşım sistemlerinin kurulması için yatırımlarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Mahir-Unal-www.gidahatti.com“Londra ne kadar güvenliyse İzmir’de o kadar güvenli”

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ise Travel Turkey İzmir’in dönem itibariyle her zamankinden daha büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın ilk günü yaşanan süreç canımızı sıktı. İçinde bulunduğumuz bölgeye ilişkin üzüntülü ifadeler kullanılıyor. Ama ben buna katılmayacağım. 1. ve 2. dünya savaşları ve soğuk savaştan sonra düşük seviyeli gerilim süreci yaşanıyor. Soğuk savaş döneminde turizm acentelerinin Rusya ve ABD arasında nasıl bir demir perdeyle bölündüğünü hatırlayın. 90’lardan sonra yaşadığımız hızlı toplumsal süreçlerin bugün bizi getirdiği sonuçları yaşıyoruz.

Bugün İzmir; Londra ve Paris ne kadar güvenilirse  o kadar güvenli. Türkiye’yi, Ortadoğu’nun parçası olarak göstermeye çalışan algıyı asla kabul etmeyeceğiz. Türkiye son derece güvenli bir ülkedir. Bakanlık olarak biz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Cumartesi günü 4.5 milyon Rus turistin yüzde 70’ini ağırlayan Antalya’da sektör temsilcileriyle bir araya geldik. Hükümetimizin bu konuda hangi destekleri sağlayabileceğini konuştuk. Salı günü Başbakanımız grup toplantısında turizm sektörüyle ilgili ilk önemli açıklamalarını yaptı. Önümüzdeki günlerde açıklayacağımız yeni destekler olacak. Bakanlık olarak yeni bir tanıtım stratejisine ihtiyaç duyduğumuza inanıyoruz. Bunu sektörle birlikte yapacağız. Almamız gereken telafi edici ve yapısal tedbirler var. İnsanların kendi dışındaki eylemlerinin bir amacı vardır. Kendi içindeki duyguya ulaşmak için yaparlar. Seyahat insanların engellenemez duygularından birisidir.”

 

ekrem-demirtas-www.gidahatti.com“Dünya barışı için turizme ihtiyacımız var”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Travel Turkey’in ilk kez Fuar İzmir’de yapıldığını hatırlatarak, bu yatırım için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Demirtaş, “Bu kritik dönemde camiamıza yakın bir Turizm Bakanımızın olması çok büyük önem taşıyor. Dünyanın pek çok yerinde çatışmalar yaşanıyor. Turizmin dostlukları, barışı geliştiren çok önemli özellikleri var. Dünyaya barışı getireceksek bu sektöre ihtiyacımız var. Turizm sadece bir sektör, ticari oluşum değil, aynı zamanda sevgiyle dostlukla gerçekleşiyor. Yurtdışına çıkan 10 milyon turistin bir kısmının içeri gelmesiyle bu krizi aşarız. İzmir’de 12 ay şehir turizmi istiyoruz. Bunun en önemli ayağı kruvaziyer turizmi. Tarihimizle de turizmi çeken bir kentiz.” diye konuştu.

basaran-ulusoy-www.gidahatti.comTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ise Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’dan İzmir adına bazı istekleri olduğunu belirterek, “Müzeye ihtiyacımız var. Bu fuarı yapmaya 5 ülke ve 100 katılımcıyla başladık. Moralimizi bozmadık bugün 30 ülke, 1000’e yakın katılımcıya ulaştık. İzmir hak ettiğini alıyor. İzmir’de kruvaziyer turizminin gelişmesi açısından 1 yıl ayakbastı parası almayın. İzmir’in tanıtılması açısından kültürel varlıklarımız en büyük zenginliğimiz” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek açılan Travel Turkey İzmir 13 Aralık Pazar gününe kadar açık kalırken, Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 12 Aralık’ta sona erdi.

En lezzetli kongre

Gasrto-Turizmi-Kongresi-www.gidahatti.comİzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ), İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)  ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (IEU) tarafından düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirdi.

ic-pilav-www.gidahatti.comEge kültürünün gastronomi ile ilişkisi ve bu ilişkinin bölge turizminin kalkınmasına etkisinin tartışıldığı kongrede, Dünya Gurme Şehirler Birliği üyesi İzmir’in lezzetleri de masaya yatırıldı.

Kongrenin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir ve Ege mutfağının binlerce yıl öncesinin deneyimleriyle harmanlanan sağlıklı ve lezzetli yemekler sunduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olduğunu, bünyesindeki Eşrefpaşa Hastanesi ile sağlıklı beslenme adına çalışmalar yürüttüğünü ve Süt Kuzusu projesiyle yüz bini aşkın çocuğa ücretsiz ve sağlıklı süt dağıttığını, organik ve iyi tarım uygulamalarını desteklediğini hatırlattı.

Jean-Michel-Daclin-www.gidahatti.com“Gıda, insanlar arasında bağlantı noktası”

Gastronominin dünya çapında önemini giderek artırdığını belirten Dünya Gurme Şehirler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin de, şunları kaydetti:

“Gıda, insanlar arasında bir  bağlantı noktası, sosyal ilişkileri de belirleyen bir konu. Bütün dünyada gastronomi devrim niteliğinde bir dönüşümden geçiyor. Biz de Gurme Şehirler Ağı içinde üyelerimizle deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Birlikte çalışırken kendi şehirlerimizin de tanıtımını yapıyoruz.

İzmir’in mutfağı çok ilginç. Uzun bir tarihi olan çok zengin bir mutfak. Ayrıca bütün Akdeniz’i kapsayan bir etkinliğe sahip. İzmir’in tanıtımında kesinlikle bu mutfağın özellikleri kullanılmalı.”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin her bölgesiyle çok farklı lezzetler sunduğunu, Ege mutfağının da bu anlamda çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Ulusoy, turizmciler olarak bu zenginliği turizme yansıtarak ekonomik kazanca dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Gastro-Turizmi-Kongresi-www.gidahatti.comİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, ilki düzenlenen kongrenin Dünya Gurme Kentler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin’in katılımıyla açılmasının çok büyük anlam kazandığını ifade etti. İzmir’in 4 kıtadan 23 şehrin üye olduğu Gurme Şehirler Ağı’na girebilmesinin kolay bir iş olmadığını, birliğin bu konuda son derece seçici davrandığını vurgulayan Demirtaş, “Ege’yi gastronomi konusunda dünyaya açmak istiyoruz. Dünyada, Çin ve İtalyan restoranları varken neden Ege restoranı olmasın diye düşünüyoruz. Bir süre sonra dünyanın önemli merkezlerinde Ege restoranlarını açabiliriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla değerlerimizi öne çıkarak gastronomide dünyada söz sahibi olmak istiyoruz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın