İyot eksikliği çocuklarda neye yol açıyor?

-
İyot eksikliği çocuklarda neye yol açıyor?

1-7 Haziran İyot eksikliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayça Törel Ergür, iyot eksikliğinin çocuklarda zeka geriliğine neden olduğu uyarısında bulundu.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayça Törel Ergür, 1-7 Haziran İyot Eksikliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı.

İyot ne zaman keşfedildi?

İyotun ilk kez 1811’de Bernard Courtois’in barut yaparken oluşan mor bir buhar çıkışının gözlenmesi ile keşfedildiğini ve Yunanca’da “mor” anlamına geldiğini belirten Ergür, “İyot, tüm vücut hücrelerinde bulunan tiroid hormonlarının sentezinde gerekli olan, bağışıklık sistemi, enfeksiyonlardan korunmada ve kanser gelişiminin önlenmesinde önemli olan bir esansiyel eser elementtir” ifadelerini kullandı.


  Tuz eksikliği depresyona neden oluyor!

deniz-tuz-gidahattiEn fazla iyot içeren besinler

İyotun doğada en fazla deniz suyu, kaya ve deniz yosunlarında bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ayça Törel Ergür, en fazla iyot içeren besinlerin kabuklu deniz ürünleri, tuzlu su balıkları, ton balığı, mezgit, sebzeler (ıspanak, soya fasülyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasülye, sarımsak), çilek, süt-süt ürünleri ve peynir olduğunun altını çizdi. Ergür, şu bilgileri verdi:


  Doktor uyardı: “Asıl kanser yapan Himalaya tuzu”

Türkiye, orta derecede iyot eksikliği bölgesi

“İyot eksikliği, o toplumdaki guatr (tiroid bezinin büyümesi) ve idrarda iyot düzeyine göre sınıflandırılır. Ne yazık ki iyot eksikliği halen dünyada ‘salgın’ boyutunda süregelmektedir. Pek çok önlemler alınmasına rağmen DSÖ’nün ’iyot eksikliği’ olarak tanımladığı bölgede dünya nüfusunun 1/3’ü yaşamaktadır. Ülkemizde guatr prevelansı yaklaşık  %30 civarında olup, orta derecede iyot eksikliği bölgesi olarak tanımlanmaktadır.

Pages: First | 1 | 2 | 3 | Next → | Last


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın