İtalya, Türkiye’nin önemli ticaret ortağı…

-
İtalya, Türkiye’nin önemli ticaret ortağı…

Gıda devleri Barilla ve Ferrero’nun da aralarında olduğu İtalyan şirketlerin Türkiye’ye yatırımları sürüyor. 2016’da İtalyan şirketler Türkiye’ye 79 milyon ABD doları düzeyinde yatırım yaparken, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ise 17,8 milyar avroya ulaştı.

Corriere della Sera Gazetesi’nin, İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne dayandırdığı haberine göre, 2016 yılında İtalyan şirketler, Türkiye’de 79 Milyon ABD Doları düzeyinde yatırım yaptı.

italya-bayrak-gidahattiİtalya-Türkiye ticaret hacmi

İtalya, 2015 yılına göre %1,6 oranında artarak 17,8 milyar avro seviyesine ulaşan toplam ticaret hacmiyle, Türkiye’nin üçüncü önemli ticaret ortağı.  Aynı dönemde, 10,2 milyar avroluk ithalat ve 7,6 milyar avroluk ihracat hacmiyle İtalya; Çin, Almanya, Rusya ve ABD’nin ardından Türkiye’nin beşinci tedarikçisi ve Almanya, İngiltere ve Irak’ın ardından dördüncü müşterisi konumunda.

Gıdada Barilla, Ferreo, Eatly

Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre, Ekim 2016 itibariyle Türkiye’de 1.369 adet İtalyan firma faaliyet gösteriyor. İtalyan Dış Ticaret Enstitüsü (ICE) İstanbul Bürosu tarafından güncellenen verilere göre ise Türkiye’de faal olan İtalyan işletme sayısı 560.

İtalyan şirketlerin en aktif olduğu sektörler otomotiv, (Fca, Pireli, Turboden), altyapı inşaatı (Astaldi, Trevi), gıda (Ferrero, Eatly, Barilla), finans (Unicredit-Yapı Kredi), enerji (Eni, Enel), moda (Benetton, Chicco, Zegna), ilaç (Recordati, Angelini), makine ve teçhizat (Leonardo), elektrikli ev eşyaları (Indesit). Son yıllarda İtalyan şirketler, Astaldi tarafından inşa edilen İstanbul’daki Üçüncü Köprü gibi önemli projelere imza attılar.

barilla-italyan-yemekleri-haftasi-1-gidahattiİstanbul’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda’nın katılımıyla Şubat ayında yapılan Jetco toplantısında, yatırımların güçlendirilmesi ve kültür, turizm teknolojileri, tarımsal gıda ve enerji sektörlerinde işbirliğini geliştirmeyi öngören bir protokol imzalanmıştı.

İtalya’nın ticareti düşüşte

Bu arada İtalyan İstatistik Enstitüsü (ISTAT) Nisan 2017 itibariyle, AB dışı ülkeler ile dış ticaret verilerini açıkladı.

Verilere göre, Nisan’da İtalya’nın ihracatı bir önceki aya göre %4,9, ithalatı ise %0,8 oranında azaldı.

Nisan ayı itibariyle ihracat yıllık bazda %3,7 oranında azalırken, bu düşüş dayanıklı tüketim malları (%8,3), ara mallar (%6,6) ve sermaye malları  (%6,3) ihracatındaki gerilemeden kaynaklandı.

Yıllık bazda ithalat ise %4,1 oranında arttı. Söz konusu artışa enerji ithalatındaki (%31,2) artış kaynaklık ederken, sermaye malları (%9,9) ve  dayanıksız tüketim malları (%6,4) ithalatı ise azaldı.

İtalya’nın dış ticaret fazlası da geçen yıl Nisan ayında 3.602 milyon avro iken, bu yıl Nisan’da 2.556 milyon avro olarak gerçekleşti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir