İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği İçin İlk Adım Atıldı

-


İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği İçin İlk Adım Atıldı

Giresun’da alternatif tarım ürünlerinin tanıtılması ve yetiştirilmesi amacıyla Dereli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Ziraat Mühendisi Erhan EREN tarafından hazırlanan İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği projesinde ilk adım atıldı.

Biyolog Fatma ŞİMŞEK tarafından hayata geçirilen projede besiyeri (kompost) olarak kullanılacak buğday samanına pastörizasyon işlemi uygulandıktan sonra misel ekimine geçildi. Hazırlanan mantar kitleri 10’ar kiloluk poşetlere konularak misel bağlama süreci için beklemeye alındı.

Demonstrasyon amaçlı projenin uygulanacağı işletmelerde her işletme, diğer tarım faaliyetlerinin yanında daha az iş gücü ve daha az maliyetle aylık ortalama 600 TL gelir elde etmiş olacak ayrıca ilçe çiftçilerinin alternatif tarım ürünlerine yönelimi artacaktır.

Projenin teknik danışmalığı Dereli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yürütülmekte olup, girişimci çiftçilerimizin detaylı bilgi için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir