İşte Zika virüsü haritası…

-
İşte Zika virüsü haritası...

Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yılları arasında toplamda 44 ülkede görülürken, 33 ülkede salgın şeklinde yayıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, virüsün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nöro-gelişimsel bozukluğu ifade eden “mikrosefali”ye neden olduğunu açıkladı. Zika virüsünün yayılmasına elverişli coğrafyalarda, 2 milyardan fazla insanın yaşadığı belirtilirken yapılan bir araştırmada,  Zika virüsü alanlarını haritalandırmanın sivrisineklerin hayatta kalabilecekleri yerleri belirtmekten daha zor olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

İngiliz eLife dergisinin küresel Zika haritası, çeşitli ülkelerden bilim adamlarının araştırmalarına göre dünyada 2 milyar 173 bin 27 kişinin Zika virüsünün etkin olduğu alanlarda bulunduğunu ortaya çıkardı. Zika virüsünün dünya çapında çevresel uygunluk haritalandırmasının yapıldığı çalışmada, Güney Amerika’da riskli bölgelerin, kıta boyunca uzanan Amazon nehrinin kolları çevresindeki kentler ve sahil şeridi olduğu belirlendi.

Kanserde yeni umut CTC

zika-virusu-gidahatti

Riskin en yüksek olduğu ülkeler Brezilya, Kolombiya ve Venezuela

Çalışmada, Amerika kıtasının büyük bir kısmının virüsün yayılması için uygun özellik sunduğu, özellikle büyük risk alanına sahip Brezilya’yı Kolombiya ve Venezuela’nın takip ettiği belirtildi.

Brezilya’nın güneyindeki sahil kentleriyle kuzeyindeki alanların virüs için çevresel olarak uygun şartlar taşıdığı kaydedilirken, sivrisineklerin az görüldüğü ülkenin orta kesiminin Zika virüsü için elverişli olmadığı ifade edildi.

zika-bebek-gidahatti

ABD için riskli bölgeler Teksas ve Florida

Çalışmaya göre, ABD’de de Zika virüsü için uygun çevresel ortam Teksas ve Florida’da bulunuyor. Çalışmada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevresindeki Sahraaltı Afrika ülkelerinde de Zika virüsünün yayılma riskinin bulunduğu belirlendi.

zika-virusu-gidahatti

Güney Amerika’nın büyük bir kısmında etkili olabilir

Hindistan’da virüsün belirtisi görülmemesine rağmen, ülkenin kuzeybatısından Bangladeş ve Myanmar’a kadar uzanan bölgenin Zika virüsü için çevresel olarak daha çok elverişli olduğu aktarıldı. Hindiçin bölgesi, Çin’in güneydoğusu, Endonezya’dan Okyanusya’ya kadar olan bölge ile Avustralya’nın kuzeyinin de Zika virüsü için elverişli ortam sunduğu kaydedildi.

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi?

Zika’nın geliştiği yerlerin öğrenilmesiyle gelecekte virüsten etkilenebilecek bölgeleri öngörmeye çalışan araştırmacılar, Güney Amerika’nın büyük bir kısmında virüsünün etkili olabileceğini doğruladı.

zika-sivrisinek-gidahatti

Brezilya’da  4 bin 783 mikrosefali vakasına rastlandı

Zika virüsünden en fazla etkilenen ülke olan Brezilya’da yetkililer, 2015 yılından bu yana ülkede 497 bin 593 ila 1 milyon 482 bin 701 Zika vakasının görüldüğünü tahmin ediyor.

2001-2014 yılları arasında her yıl ortalama 163 bebekte mikrosefali vakasının görüldüğü Brezilya’da Sağlık Bakanlığı, ekim ayında benzer vakalarda ciddi artış yaşandığını açıkladı. Bakanlığın son verilerine göre, ekim ayından bu yana ülkede 4 bin 783 mikrosefali vakasına rastlandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir