İstanbul’da 2016 Bakliyat Yılı Semineri, Ankara’da mutfak atölyesi

-
İstanbul’da 2016 Bakliyat Yılı Semineri, Ankara’da mutfak atölyesi

BM tarafından ilan edilen 2016 Bakliyat Yılı Semineri İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yapılırken, Divan Otel Ankara’da mutfak atölyesine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen 2016 Dünya Bakliyat Yılı semineri, Reis Gıda firmasının sahibi Mehmet Reis’in katılımıyla gerçekleştirildi.

istanbul-aydin-universitesi-2016-bakliyat-yili-mehmet-reis-gidahatti

Seminerde dünya nüfusunun hızla arttığı bir zamanda gıdaya olan ihtiyacın da arttığının altını çizen Mehmet Reis, suyun azalmasının gıda için ciddi bir tehlike arz ettiğini söyledi. Mehmet Reis, şöyle devam etti:

“2015 verilerine göre uluslararası kuruluşlar dünyada açlık tehlikesinin oldukça büyük olduğunu ortaya koymuşlar ve çözüm üretilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. 2008 yılı verilerine göre gıda ihtiyacının azalmasının nedeni; ürün azlığı, biyoyakıta yöneliş, ihtiyaçların yasaklanması ve bu ürünlerin bir yatırım aracı olarak kullanılmasıdır.

Anne adayları, bebeğin dişleri için de beslenmeye dikkat!

Gıda için iklim değişikliği, nüfus artışı, tüketimin artması, doğal alanların hızla yok olması ve bitki ve hayvan sağlığındaki olumsuzluklar büyük risklerdir. Ülkemizde ve dünyamızda obezite sayısı her geçen yıl artıyor.

Reis Gıda olarak 2009 yılında ‘Geleneksel Lezzetler Sağlıklı Nesiller’ sloganıyla başlattığımız obeziteyle mücadele kampanyamızı, ‘Abur Cubur Olacağı Budur’ ile devam ettirdik. Kampanyada bir sonraki slogan, “Abur Cubura Karnımız Tok” oldu. 2015 yılındaki “Ev Yemeği Sofrada Hesap Ortada” çalışmamız ile sağlıklı bir toplum için obeziteye karşı mücadelemizi sürdürüyoruz.”

Etkinlikte, Reis Gıda Gıda mühendisi Ayça Bakır ise öğrencilere bakliyatlar hakkında bilgi verdi.

divan-otel-mutfak-gidahatti

Divan Otel Ankara Mutfak Atölyesi

Hizmet kalitesi ile dikkat çeken Divan Otel Ankara ise mutfak atölyeleri ile fark yaratmaya devam ediyor.

Rus yazar Dostoyevski 195 yaşında, Dostoyevski kimdir?

Ankaralı bloggerlar Divan Otel Ankara’nın başarılı şefi Haşim Ayrancı eşliğinde mutfağa girdi. Özel lezzetlerin katılımcılara uygulamalı bir şekilde anlatıldığı mutfak atölyesinde yeni lezzetleri keşfetme şansına sahip olan davetliler, akşam yemeğinde dünya mutfağından örneklerle sofralarına renk katacak tatları kendi elleri ile hazırladı.

divan-otel-mutfak-atolyesi-gidahatti

Fırınlanmış sebze çorbasının ardından Quinoa salatası ile başlangıç menülerini tamamlayan bloggerlar lezzetli ve taze Norveç somonları ile Pesto Aioli Soslu Somon ardından da çikolatalı sufle yapımı ile menülerini tadıma hazır hale getirdi. Kendi elleri ile hazırladıkları menüyü şef Haşim Ayrancı ile tadan konuklar, günün yorgunluğunu ve stresini keyifli zaman geçirerek atma şansına sahip oldu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir