İstanbul Mayıs’ı, Marul Bayramı ile karşılıyor

-
İstanbul Mayıs’ı, Marul Bayramı ile karşılıyor

Bin 500 yıllık kentsel tarım alanı Yedikule Bostanları için tartışmaların yaşandığı şu günlerde yapılacak şenlik, Yedikule yağlı marulu, Langa hıyarı gibi değerlerimizi gelecek nesillere taşımayı hedefliyor.

İstanbulluların Lüfer Bayramı’yla tanıdığı Fikir Sahibi Damaklar, kaybolan Marul Bayramı geleneğini yeniden canlandırmak için harekete geçti. Bu sene ilki yapılacak olan Marul Bayramı, bundan böyle her yıl Mayıs ayının ikinci Cumartesi’si, Yedikule Bostanları’nda kutlanacak. Bu sene kutlamalar, 6-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Fikir Sahibi Damaklar’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle deniliyor:

“Bin 500 yıllık kentsel tarım alanı Yedikule Bostanları’nı kaybetmenin eşiğinde hırsla, hüzünle burkulmak yerine, itirazımızı kuvvetlendirelim, sırtımızı dikleyelim istedik. Yedikule’nin yağlı marulunu, Langa’nın hıyarını hatırlamanın en güzel yolu bir araya gelmek ve bu bostanların bir vakitler kutlanan bayramlarını yeniden kutlamaya başlamaktır diye düşündük… Hampartsum’dan Marul Bayramı’na İstanbul denir, gün gelir anlatılır belki.”

marul-bayrami-pembe-(1).jpg

6 Mayıs 2016, Cuma

Salt Galata
17.00 – 19.00
Panel: İstanbul’da Bostanlar ve Bahar Şenlikleri
Necdet Sakaoğlu, Hayri Fehmi Yılmaz, Turgay Tuna, Faruk Pekin
(etkinlik Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı işbirliğinde gerçekleştiriliyor)

7 Mayıs 2016, Cumartesi 

11.00-13.00
Suriçi Bostanları’na Vefa Etkinliği:
2013 yılında üzerine moloz dökülen bostanda çevre temizliği
(etkinlik, Kültür Karıncaları öğrenciler ile birlikte gerçekleştirilecek, katılım için 555 555 5555’den Murteza Bey ile irtibata geçilmesi gerekiyor)

Yedikule Bostanları Ahmet Öztürk Bostanı
13.00-15.00
Marul Bayramı Şenliği:
Cümbüş, Cemaat’in müziğinin birleştiriciliğinde Yedikule Bostancılar Derneği, Yedikule Bostanları Girişimi ve Dürtük ekiplerinin de katılımı ile… Bostanlarda yeniden yetiştirilmeye başlanan “Yağlı Yedikule Marulu” ile tanışma, muhabbet ve mini-piknik. Etkinliğe gelenlerden üzerinde oturacakları piknik örtüsünü getirmeleri de isteniyor.

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir