İstanbul, ekonomisiyle geleceğe hazır!

-
İstanbul, ekonomisiyle geleceğe hazır!

Dell ve IHS’nin dünya çapında gerçekleştirdiği araştırma ile dünyanın gelişime açık 50 şehri sıralandı. İstanbul, Geleceğe Hazır Ekonomiler arasında ilk 50 içerisinde yer aldı.

Dell, dünya çapında belirlediği 50 şehrin, teknoloji adapte etme hızı ve tutkusuyla dünyayı değiştireceğini açıkladı.

dell-gelecege-acik-sehir-gorsel-gidahatti

Geleceğe Hazır Şehirler arasında yer alan İstanbul, hızla büyümesinin yanı sıra insanların ve kurumların iletişimini artıracak yeni araçlara ulaşmasına olanak tanımasıyla öne çıkıyor. Bu sayede yetenekli çalışanları cezbeden şehir, Dell’in hem kamu hem de özel sektörü “geleceğe hazır” hale getirme vizyonuna paralel şekilde gerekli altyapıyı sunuyor.

Dell’in dünya çapında yaptığı araştırma 3 temelden oluşuyor:

İnsan kaynağı: Geleceğe hazır bir ekonominin temelinde doğru özelliklerle donatılmış sosyal ve ekonomik değişime yönelmiş insanların olması gerekiyor.

Altyapı: İnsanların, kurumların ve teknolojinin her zaman desteklendiği bir altyapıya sahip olmak geleceğe hazır bir ekonominin olmazsa olmazlarından biri.

Ticaret: Geleceğe hazır bir ekonomi, inovasyon, büyüme ve kârlılığı artırmak için işletmelere sürdürülebilir fırsatlar yaratır.

istanbul-sokak-insan-gidahatti

Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru, “Dünyamızı değiştirecek inovasyonun hayatın her alanında görüldüğü dijital bir çağda yaşıyoruz. Artan nüfusu desteklemekten oluşturulması gereken güçlü kültüre, herkese ekonomik fırsatlar yaratmaya kadar yaşadığımız şehirlerde her gün yeni zorluklarla karşılaşıyoruz. Geleceğe Hazır Ekonomiler ve özelliklerini anlayabilirsek; şehirler, işletmeler ve bireyler, güçlü ve sağlıklı ekonomilerin oluşmasına zemin hazırlayacak kural ve stratejileri oluşturabilirler” dedi.

İstanbul’un da dünyanın en önemli şehirleri arasında sayılmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Duru, “Milyonlarca insanın eşsiz bir süratle iş ve sosyal yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da geleceğe hazır bir ekonomi yaratmak için tüm imkanlar bulunuyor. Dell Türkiye olarak hem kamu hem de özel sektörün atacağı her adımda Geleceğe Hazır Ekonomilerin temelini oluşturmak üzere destek vermeye hazırız” diye konuştu.

İstanbul üretkenlikte 2. sırada

2015 yılında Harvard Üniversitesi’nde Stratejik İnovasyon Zirvesi ile birlikte hayata geçirilen araştırma, ekonomik veri öngörüleri ve analitik şirketi IHS tarafından hazırlandı.

dell-gelecege-acik-sehir-gidahatti

İlki yalnızca ABD’deki şehirler için yapılan araştırmanın küresel versiyonu hakkında konuşan IHS Economics Kıdemli Direktörü James Diffley, şunları söyledi:

“Kamu sektörü, teknoloji şirketleri, girişimcilik toplulukları ve yüksek eğitim alanındaki uzmanlarımızın içgörüleriyle hazırlanan bu araştırmada hangi ekonomilerin Geleceğe Hazır olduğunu değerlendirecek bir metodoloji geliştirdik. Buna göre şehirlerin geleceği şekillendirirken sunabileceği fırsatları göz önünde bulundurduk.

Araştırmamız sonucunda ortaya çıkan şehirlerin Geleceğe Hazır Ekonomiler olarak önümüzdeki yıllarda önemli büyüme kaydedeceklerine inanıyorum. Özellikle İstanbul ve Meksiko gibi şehirlerin karşısında listedeki diğer şehirlere kıyasla daha fazla engel görünmekle birlikte birçok da çekici özelliğe sahipler. Örneğin İstanbul üretkenlikte bu 50 şehir arasında ikinci sırada bulunarak potansiyelini ortaya koyuyor.”

Geleceğe Hazır Ekonomiler araştırması hakkında daha fazla bilgi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın