İsli Gelecek

-
İsli Gelecek

Çoğunlukla kültürel, sosyal ve çevre konuları üzerine çalışan fotoğrafçı Kerem Yücel, 2015 Nisan ayı itibariyle CAN Europe ile birlikte Türkiye’de kömürden doğrudan etkilenen kırsal alanları ziyaret ederek kömürlü yaşam öykülerini belgeledi. Mevcut termik santrallar ile yeni kömür projelerinin doğrudan tehdidi altındaki 7 il ile bu illerin ilçe ve köylerine gerçekleştirilen ziyaretlerden ortaya çıkan fotoğrafik yaşam öyküleri, “İsli Gelecek” sergisinde bir araya toplandı.

Projeyle ilgili konuşan Kerem Yücel, “Her yeni kömür yatırımının benim geleceğimden, çocuklarımın geleceğinden çaldığının farkındayım. Bir adım sonrasını, geleceği görememek acı verici. Kömürlü termik santrallar, tıpkı duman gibi, is gibi yavaş yavaş ilerleyerek tüm hücrelerimize sızıyor. Farkına varmadan bizi zehirliyor. Korkunç olan da bu. Hiçbir şeyin farkında olamamak. Bu proje ile buna dur demek istedim. İnsanlara isten, dumandan önce fotoğraflar ile ulaşmak istedim. Farkına varılsın istedim, çok geç olmadan.” diyor.

Fotoğrafların hikâyelenmesi konusunda yıl boyunca Kerem Yücel’le sahada çalışan CAN Europe (Climate Action Network Europe)’dan Elif Gündüzyeli, ”Türkiye’de halihazırda mevcut 21 termik santrale eklenecek 75 yeni kömürlü termik santralin 2023 yılına kadar devreye girmesi planlanıyor. Özellikle Çanakkale, İzmir, Manisa, Zonguldak, Adana ve Maraş kentleri ile etraflarında yoğunlaşan yeni termik santral planlarıyla Türkiye, dünyada en fazla yeni termik santral projesi olan ülke konumunda. Kömür, termik santrallerde yakılması sonucu sebep olduğu hava kirliliği dışında beraberinde getirdiği büyük liman inşaatları, açık hava kömür depoları, kül barajları ve madenler ile de kırsalda yaşayan insanların hayatlarını sekteye uğratıyor. Aşırı su kullanımı ve neden olduğu toprak kirliliği yüzünden tarımdaki verimi düşürerek kırsalda gıda güvenliğini tehlikeye atıyor ve tarımsal istihdamın azalmasını doğrudan etkiliyor. Linyit çıkarılan bölgelerde tarımsal istihdamın, iş ve yevmiye güvenliği olmayan madenciliğe yönelmesine neden oluyor. Salgıladığı sera gazı emisyonlarıyla küresel iklim değişikliğinin de baş tetikleyicilerinden olan termik santraller, geleceğimizin ne kadar sürdürülebilir olduğu konusunda ciddi soru işaretleri oluşturuyor.” şeklinde konuşuyor.

(İsli Gelecek sergisi, 11-12 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Tophane’ deki Tütün Deposu’nda ziyaretçilerini ağırlayacak.)

http://www.zaman.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir