İslam Sofrası hakkında merak ettikleriniz bu kitapta!

-
İslam Sofrası hakkında merak ettikleriniz bu kitapta!

Bütün hayatını neredeyse yemek yemeden geçiren, evinde 3 ay mutfakta ateş yanmamış, bazen sadece hurmayla, bazense su içerek karnını doyurmuş bir Peygamberin düsturundan yola çıkan ünlü şef Ömür Akkor tarafından araştırılarak hazırlanan ve İslam sofrası tariflerini içeren “İlk Dönem İslam Sofrası” adlı kitap çıktı.

Tarihin gizli mutfaklarındaki lezzetleri keşfetmesiyle ve bu lezzetleri kitaplaştırmasıyla adını duyuran, benzersiz tarifleriyle fark oluşturan, dünyaca ünlü şef Ömür Akkor, “İlk Dönem İslam Sofrası” adlı, Kaynak Yayınları’ndan çıkan yeni kitabıyla, 34. İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda okuyucularıyla bir araya geldi.

Hz. Peygamber zamanından yola çıkarak, İslam mutfağını günümüze aktarmak amacıyla yeni kitabını hazırladığını söyleyen Ömür Akkor, Arap mutfak kültürünün uzun bir geçmişe dayadığını, özellikle İslamiyet’in yiyecek ve içecek­lerde kısıtlamalar yapmasına rağmen o topraklarda ki mutfak kültürünün benzer şekilde yaşanmaya devam ettiğine dikkat çekti.

İlk dönem İslam Sofrası Kültürü nasıldı?

Hz. Peygamber’in az yemeyi tavsiye etmesi üzerine, dönemin en önemli yeme içme adabının az yemek olduğunu vurgulayan Akkor, ilk dönem İslam sofrası hakkında şunları söyledi:

“İslam dönemi öncesi ve başlangıcı esnasında evlerde ve çadırlarda yaşa­yan Arap toplumunda müstakil bir mutfağa rastlamak pek mümkün değil­di. Evlerde müstakil olarak bir ocak bulunurken, çadırda yaşayan Araplar için yemek, dışarıda yakılan bir ateşte pişirilirdi. Her evin kendi taş değirmeni bulunur ve burada ekmek yapılacak hububat dövülürdü. Taş değirmenin ol­madığı evlerde sert ağaç gövdesinden ahşap havanlar bulunurdu.

Genel olarak şimdilerde mutfakta elle kullanılan her malzeme o tarihlerde de mutfaklarda yaklaşık olarak bulunuyordu. Tabak, çanak, bardak, tence­re, elek, süzgeç, kepçe, spatula, tepsi, tava ve benzeri malzemelerin tama­mına rastlamak mümkündü. Bu gereçler genelde ağaçtan, taştan ve top­raktan yapılırdı. Ayrıca o devirlerde de cam bardak ve kaşık kullanıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır.

Dönem mutfak kültürünün en önemli özelliklerinden biri de ikramdı. Araplar yemek, içmek, yedirmek ve misafir etmek konusunda cömertlerdi. Bir kişinin zenginliği, verdiği davetler ve davetlerdeki ikramın azlığı ve çok­luğu ile değerlendirilirdi. Araplar özellikle bereketle estiğini düşündükleri ‘Saba rüzgârı’nın estiği zamanlarda davet vermeye daha çok dikkat eder­lerdi.

İslamiyet öncesi ve sonrası dönemde ziyafetler dışında verilen en önemli ikram da Mekke’ye hac amacıyla gelenlere temin edilen yiyeceklerdi. Bu yapılan ikrama ‘rifade’ denilirdi. Genelde hurma, kuru hububat ve diğer gıdalardan oluşan rifade, dört halife devrinin sonuna kadar devam etmiştir.”

Ömür Akkor’un “İlk Dönem İslam Sofrası” kitabından hurma ile yapılan iki yemek tarifi de şöyle:

HAYSHays

Malzemeler: 1 kâse hurma, 1 kâse ekit, 2 yemek kaşığı tereyağı

Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp bıçak yardımı ile ince ince kıyın. Havanda da dövebilirsiniz. Tereyağını bir sahana koyup, hurmaları kavurmaya başlayın. Birkaç dakika sonra ekiti ilave edip beraberce birkaç dakika daha kavurup servis edin.

Haysın içine su veya süt ilave edip sıvı kıvamda hazırlanmışına Rebike denilir. Yukarıdaki tarife un ilave edilip hays’tan bir çeşit kurabiye yapıldığı da kayıtlıdır. Hurma, tereyağı ve unla yapılan helva türü bir hays tarifi daha kayıtlarda mevcuttur. Ben-i Hanife kabilesi hurma, yağ ve keşten yapılan haysı put yapmış ve sonra da yemiştir. Haysın, çekirdekleri çıkarılmış berni hurması, yoğurt ve yağla hamur haline getirilip, şerit gibi düzeltilmiş şekline de vatbe denmiştir. Yoğurt yerine bazen de sevik konulmuştur.

GAFİHAGafiha

Malzemeler: 1 kâse haşlanmış buğday, 1 kâse hurma, 2 yemek kaşığı tereyağı

Çekirdeklerini çıkarıp hurmaları bir havanda dövün ya da bıçakla küçük parçalara bölün. İyice haşlanmış olan buğdayı bir sahanın altına yayın. Tereyağını tavada eritip içinde hurmayı kavurmaya başlayın. Hurma güzelce kavrulduğunda buğdayın üzerine dökerek servis edin.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir