İş dünyasından G20 liderlerine çağrı: “Bizi daha fazla sıkmayın”

-
İş dünyasından G20 liderlerine çağrı: “Bizi daha fazla sıkmayın”

Antalya’daki G20 Zirvesi öncesinde toplanan Business20 (B20) Zirvesi, üye ülkelerden iş dünyası temsilcilerinin katılımı ile 14 Kasım’da gerçekleşti. Türk iş dünyasından çok sayıda ismin de katıldığı zirveden, G20 liderlerine, “Büyüme ve istihdam istiyorsanız, özel sektöre yönelik daha fazla müdahale ve düzenleme yapmayın” çağrısı çıktı.

B20 Açılışı 14 Kasım 15Açılıştaki konuşmasında zirvenin küresel piyasaların şekillendirilmesi açısından fırsat olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “G20’nin dünyadaki belirsizlikleri azaltmak ve piyasalardaki istikrarı sağlamak için somut adımlar atması gerekiyor. Bugünün büyük problemlerini tek başına çözemeyiz, küresel işbirliği şart. G20 etkin bir platform olabileceğini göstermiştir” dedi.

Geçen yıla göre dünya ekonomisindeki belirsizliklerin artmış olduğunu, büyümenin hem gelişmiş hem de gelişen ülkelerde gerilediğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Küresel işsizlik tarihte ilk defa 200 milyonu geçti. Küresel ticaret hacmindeki yıllık büyüme son yıllarda yüzde 3-4 seviyesinde takılıp kalmış durumda.

Eskiden ticaret hacmi, büyüme hızının üstünde artar ve küresel büyümeye destek verirdi. Şimdi ticaret hacmindeki artış ancak büyüme oranı kadar artıyor. Bu da istihdam ve refah artışını sınırlıyor.

Dünya FED’in vereceği karara, emtia ve döviz piyasalarındaki çalkantılara kilitlenmiş durumda. Bu yüzden iş dünyası ticaret ve yatırım kararlarında, bekle-gör modunda bekliyor. Tüm bu belirsizlikleri azaltmak için G20’nin somut ve kararlı adımlar atmasına ihtiyaç var.

2008 ve 2009’da G20’nin aldığı müşterek kararların ve hayata geçirdiği uygulamaların, küresel krizin kontrol altına alınmasında yardımı büyük olmuştur. Şimdi kriz sonrası dönem için yine G20’nin aktif bir şekilde görev alması gerekiyor.

Daha sağlıklı ve etkin bir politika tasarımı için kilit kelime kapsayıcılıktır. Kamu ve özel sektör bu çerçevede birlikte çalışarak; döviz kuru savaşlarını, ticaret ihtilaflarını ve ekonomik izolasyonları önlemeli.

Ayrıca mültecilere destek konusunda da aktif olmalıyız. Zira tarih gösteriyor ki, mültecilere destek olunursa, ekonomiler ve iktisadi aktiviteler bundan olumlu etkilenecek.

Bu çerçevede B20 olarak, kapsamlı ve cesur öneriler hazırladık. Hedefimiz, kapsayıcılığı artırmak, sağlıklı rekabeti yaygınlaştırmak ve iş dünyasını harekete geçirmektir.”

“Korumacılık büyümeyi zorlaştırıyor”

Coca Cola Company Başkanı Muhtar Kent’in moderatörlüğünde gerçekleşen açılış oturumunda konuşan Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, dünya ticaretinde artan korumacılık ve tarife dışı engellerin büyümeyi zorlaştırdığına dikkat çekti. Dünya ticaretindeki sorunların başında gelen korumacılık konusunda son bir yılda B20 bünyesindeki Global Ticaret Görev Gücü olarak oldukça çaba sarf ettiklerini belirten Sabancı, “Bir yıl boyunca özellikle ticaretin serbestleştirilmesi konusunu gündeme getirmeyi hedefledik. Bu konu B20 ve G20’de çok fazla konuşulmuş, tartışılmış, kararlar alınmış ama uygulanmamış. Alınan kararların uygulanması konusunda daha fazla çaba sarf edilmeli. Bu konu yılda bir kez konuşulup unutulmasın. Dünyada ‘B20’de iş dünyası bir şeyler başarıyor’ desin. Bütün çabalara rağmen dünyada maalesef korumacılık ve tarife dışı engeller artıyor” dedi.

Garanti Bankası’nın çoğunluk hissesini satın alan İspanyol BBVA’nın CEO’su Francisco Gonzalez ise bankacılık sektörünün yoğun baskı altında olduğunu, “Bugün bankalar, uçuş sırasında motorunu değiştirmeye çalışan uçaklara benziyor” ifadesiyle anlattı. Gonzalez, bankacılık sektörüne yönelik düzenlemelerin gevşetilmesinin yararlı olacağını vurguladı.

Bharti Holding Başkanı Sunil Bhart Mittal da, liderlere, “Lütfen içgüdülerinizle hareket etmeyin. Çünkü biliyorum içgüdüleriniz daha fazla düzenleme getirmenizi ve daha fazla müdahale etmenizi söylüyor. Ama biz iş dünyası olarak çok kritik bir dönemeçteyiz. Şu anda dünya ekonomisi için yarar sağlamamızı, istihdam sağlamamızı istiyorsanız, büyümemiz için bize yardımcı olun. Getirdiğiniz yeni düzenlemeler hiç yardımcı olmuyor” diye seslendi.

B20 zirvesine şu isimler katıldı:

Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın, Aksoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding CEO’su Yahya Üzdiyen, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Kadooğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Mete Kardeşler Şirketler Grubu Başkanı Halim Mete, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir