İş dünyası, son 4 yılın en hızlı büyümesini nasıl yorumladı?

-
İş dünyası, son 4 yılın en hızlı büyümesini nasıl yorumladı?

2017 yılı büyüme oranını değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yüksek büyüme hedefimize ulaşarak, kriz beklentisinde olanların beklentilerini boşa çıkarttık. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diyemiyoruz!” derken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran da, “Türkiye büyümede 7 yıldızı yakaladı. Yükselen ekonomilerin kutup yıldızı artık Türkiye’dir” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye, 2017 yılında %7,4 oranıyla 2013’den bu yana en hızlı yıllık büyümeye imza attı. TÜİK’in açıklamasının ardından iş dünyasından değerlendirmeler de geldi.

rifat-hisarciklioglu-gidahatti“Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz!”

Türkiye’nin yıllık yüzde 7,4’lük büyüme oranıyla dünyada gıptayla bakılan bir ülke haline geldiğini belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “G20’nin en hızlı büyüyen ülkesiyiz, OECD içindeyse 2. konuma yükseldik. Büyüme rakamları ülkemize moral verdi, iş âlemi için umut ve güven kaynağı oldu” dedi. Hisarcıklıoğlu değerlendirmesinde şu görüşlere yer verdi:

“Olumsuz beklentilerini ve tahminlerini boşa çıkartmak suretiyle verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı derecelendirme kuruluşları ve uluslararası kurumlardan özür dilemiyoruz. Tüm bu tezviratlara kulağımızı tıkadık, ileriye bakarak yeni bir başarı hikâyesi yazdık.

Türk müteşebbisleri, karşısına çıkarılan her olumsuzluğa, dışarında gelen ekonomik ve siyasal engellere rağmen neler yapabileceğini, Türkiye’nin ne kadar dinamik ve üretken olduğunu dünyaya bir kez daha ispatladı.

Bu yüksek büyümeyle birlikte Türkiye, özel sektör-devlet işbirliğiyle tüm engelleri aşabildiğini gösterdi ve dünyaya çok güçlü bir mesaj verdi.

Hükümetimizin iş âlemiyle istişare ederek hayata geçirdiği finansman, istihdam ve üretimdeki tarihi destekler, Oda-Borsa camiamızın öncülük ettiği TOBB Nefes Kredisi ve Kredi Garanti Fonumuz kanalıyla hayata geçirilmesini sağladığımız 250 milyar liralık reel sektör kredi kefaleti, çarkların yeniden dönmesini sağladı.

ekonomi-gidahatti (3)“Türkiye’ye güvenenler kazandı”

Geçen sene Türkiye’ye güvenen kazanır demiştik. Gerçekten de ülkemiz, kendisine güvenenleri yanıltmadı. Türkiye’ye güvenip yatırıma ve üretime devam edenler kazandı, bundan sonrada kazanmaya devam edecek. Türkiye hedeflerine ulaşmayı, küresel bir güç olma yolunda yürümeyi sürdürecek.

Türk iş dünyası olarak daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü bir Türkiye için daha çok üretim, yatırım, istihdam ve ihracatla bu büyümeyi devam ettirmeye kararlıyız.

Enflasyonun ve faiz oranlarının tek hanelere çekilmesiyle de desteklenirse, ülkemizin büyümesi daha da hızlanacak, orta gelirden üst gelir seviyesine yükselmemiz mümkün olacak.

Türkiye’yi büyüten tüm üretici, girişimci, tüccar ve sanayicilerimizle, onların asli hizmet ve destek merkezleri olan Odalarımızla ve Borsalarımızla iftihar ediyor, hepsini tebrik ediyorum. Hükümetimize ve ekonomi yönetimine, iş dünyamızın yanında yer alarak hayata geçirdiği reformlarla bu büyümede itici güç olmaları dolayısıyla da ayrıca teşekkür ediyorum.”

ito-ozturk-oran-gidahatti“Türkiye büyümede 7 yıldızı yakaladı”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran da yazılı açıklamasında, “Türkiye büyümede 7 yıldızı yakaladı. Yükselen ekonomilerin kutup yıldızı artık Türkiye’dir. Bu güçlü büyüme sadece ekonomimizin değil, bölge barışına yapacağımız katkıların ve dünyada gelişen ülkelere karşı duyulan güvenin de teminatıdır. 2017’deki yüzde 7.4’lük cesur büyümeden, 2018’de de en küçük bir taviz vermeyeceğiz” dedi.

Oran, rekor büyüme başarısının aynı zamanda devletin çizdiği rotada Türk işçisinin emeği ve millileşme hamlesinin üretimdeki öncüsü Türk girişimcisinin azminin bir nişanı olduğunu söyledi.

“Türkiye yeni bir büyüme yörüngesine girdi”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonların bölgemize taşıyacağı huzurun da yatırım kararlarını olumlu etkileyeceğini kaydeden Öztürk Oran, “İş insanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonla artık daha özgüvenli. Milletçe bu duruşu sergilediğimiz takdirde, 2018’de de yeni bir başarı hikayesi yazmamamız için hiçbir sebep yoktur. Türkiye yeni bir büyüme yörüngesine girdi. Bu yörüngede KOBİ’lere sağlanan kredi desteği ve sektörel teşviklerin 2018’de daha da etkili olacağına inanıyorum. KGF kredileriyle yapılan yatırımlar ekonomiye bu yıl dönmeye başladı. Bu fırsatı elbette değerlendireceğiz” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın