İş dünyası dijital dönüşüme hazır

-
İş dünyası dijital dönüşüme hazır

CSC Türkiye’nin, ağırlıklı olarak finans, sigorta, perakende, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinden yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, kurumların %64’ünün dijital ajandası hazır durumda.

CSC-ekibi-www.gidahatti.comYeni nesil BT servis ve çözümlerinde dünyada lider konumda bulunan CSC (NYSE: CSC), Türkiye’deki ilk yılını düzenlenen bir basın toplantısıyla değerlendirdi. 2014 yılının ikinci yarısında faaliyete geçen CSC Türkiye ofisi, sigorta sektörünün küresel şirketlerinden Milli Reasürans için yeni reasürans sistemine yönelik bir dönüşüm projesi yürütmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda Almanya, Avusturya ve İsviçre’de 500 yönetici ile gerçekleştirdiği dijital ajanda araştırmasının bir benzerini Türkiye’de de yapan CSC’nin, 100’e yakın yöneticinin katıldığı araştırmasından, Türkiye’deki kurumların dijitalleşmeye bakışlarına ilişkin dikkat çekici sonuçlar elde edildi.

CSC-logo-www.gidahatti.comİş dünyası dijitalleşmeye inanıyor

CSC Türkiye’nin araştırmasına %43’ü finans/sigorta, %29’u perakende ve %22’si bilişim teknolojileri ile telekomünikasyon sektörlerinde görev yapan, kurumlarının BT ve yazılım satın almalarında direkt ya da dolaylı rol alan yöneticiler katıldı.

Katılımcıların %65’i dijitalleşmenin rekabeti değiştirdiği, %25’i ise 1-2 yıl içinde değiştireceği yönünde görüş belirtti.

Kurumunun dijital ajandasının tamamlandığını belirtenlerin oranı %64 olurken, dijital ajandalarının oluşturma sürecinin tamamlandığını söyleyenlerin oranı %25, oluşturma sürecinin 12 aydan sonraki bir dönem için planlandığını belirtenlerin oranı ise %5 olarak gerçekleşti.

CSC-Türkiye-Genel-Müdürü-Alev-Alp-Esen-www.gidahatti.comAraştırma sonuçlarını değerlendiren CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, şunları söyledi:

“Dijitalleşmenin rekabet üzerinde etkisi olmayacağını belirtenlerin oranının yüzde 6’da kaldığını görüyoruz. Bu da Türkiye’de iş dünyasının dijitalleşmeye olan inancını net bir şekilde gösteriyor. Yöneticiler dijitalleşmenin getirdiği en büyük fırsatları operasyonel mükemmellik, dijital dağıtım kanalları, süreçlerin dijitalleşmesi ve gerçek zamanlı veri kullanımı olarak sıralıyor.

Uygulamadaki en büyük risk ise veri güvenliği olarak öne çıkıyor. Almanca konuşan ülkelerde gerçekleşen benzer bir CSC araştırmasında, dijital ajandasının tamamlandığını belirtenlerin oranı yüzde 39 iken, bu oranın Türkiye’de yüzde 64 olmasını, ülkemizdeki kurumların dijitalleşmeye verdikleri önemi göstermesi açısından son derece çarpıcı buluyoruz. Ülkemizde olduğu gibi, araştırmanın gerçekleştirildiği Avrupa ülkelerinde de dijitalleşmenin uygulamadaki en büyük riskinin veri güvenliği alanında görülmesi, siber güvenlikle ilgili yatırımların ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.”

Türkiye’nin inovasyon ve dijitalleşme açısından çok önemli bir ekonomi konumunda bulunduğunu belirten CSC Avusturya ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Dietmar Kotras ise “İş dünyasının dijitalleşmeye verdiği önem, Türkiye’nin bu önemli konumunu daha da güçlendireceğini gösteriyor. Dijitalleşmenin getirdiği fırsatların doğru biçimde kullanılabilmesi için CSC olarak dünya genelinde olduğu gibi, Türkiye’de de destek olmaya ve yeni başarı hikayelerine müşterilerimiz ile birlikte imza atmaya hazırız” diye konuştu.

CSC Başkan Yardımcısı, Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Claus Schünemann da, CSC’nin derin endüstri deneyimi, küresel ölçeği, teknoloji bağımsızlığı ve yaygın iş ortağı topluluğundan güç alarak, gelecek nesil inovatif teknoloji hizmet ve çözümleri sunduğuna dikkat çekti. Schünemann, CSC’nin sahip olduğu küresel gücü Türkiye pazarına taşımaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Müşterilerine dijital dönüşüm yolculuklarında yol gösteren CSC (NYSE: CSC), dünyanın dört bir yanında önde gelen ticari ve kamu sektöründeki kurumlara hizmet veriyor. Fortune 500 şirketi olan CSC aynı zamanda en iyi kurumsal yurttaşlar arasında yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın