İş dünyası da Avrupa Parlamentosu kararına tepkili!

-
İş dünyası da Avrupa Parlamentosu kararına tepkili!

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda kabul edilen ‘Türkiye ile AB arasında yürütülen katılım müzakerelerinin askıya alınması’ kararına, iş dünyası örgütlerinden de tepki geldi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edilen Türkiye Raporu’nda yer alan ‘Türkiye ile AB arasında yürütülen katılım müzakerelerinin askıya alınması’ kararının, Türk iş dünyasını üzdüğünü belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

rifat-hisarciklioglu-gidahatti“Türkiye veya AB’ye yararı olmayacak”

Müzakerenin ve tartışmanın merkezi olan parlamentoların, diyalogu ve müzakereyi sona erdirme çağrısının anlaşılması mümkün değildir.

Bu kararın Türkiye veya AB’ye hiçbir yararı olmayacağı, kararı alanlar tarafından da biliniyor olması gerekir. Bu karar sadece müzmin Türkiye düşmanlarının, Türkiye’nin gelişmesinin önüne set çekmek isteyenlerin beklentisine uygundur.

25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı  ile görüşmesi sonrası sağlanan uzlaşma ve ortaya çıkan yol haritasına aykırıdır.

Ancak, Türkiye-AB ilişkileri köklüdür; sağlam temellere dayanır. Biz, iş dünyası olarak Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesin dönük çabaların sürdürülmesi gereğine inanıyoruz.”

musiad-logo-gidahatti“Ekonomik ilişkiler etkilenmemeli”

MÜSİAD’ın yazılı açıklamasında da, Avrupa Parlamentosu’nun skandal bir karara imza attığı bildirildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Bu kararın Türkiye adına hiçbir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bu karar, önyargı, İslamofobi, Türkiyefobi ve vizyonsuzluk göstergesidir. Doğru olmayan iddia ve iftiralara dayanan bu karar, Avrupa Parlamentosu’nu itibarsızlaştırmaktadır.

Ayrıca alınan bu kararın iş dünyası açısından da herhangi bir geçerliliği yoktur. Hem Avrupa’yı yöneten iradenin hem de Ankara’nın, Türkiye-AB ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması için çalıştığı bugünlerde alınan bu karar, kıta Avrupa’sındaki kafa karışıklığını ortaya koymaktadır.

Türkiye, 80 milyona yaklaşan nüfusuyla AB ülkeleri için önemli bir güç olmasının yanı sıra, Avrupa’ya uzanan enerji yollarının güvenliği için önemli bir aktördür. Türkiye ihracatının yarısına yakın payını AB ülkelerine gerçekleştirmektedir. Bu bakımdan ekonomik ilişkilerde yaşanabilecek olumsuzluklar, her iki aktörün de zararına olacaktır. Bu süreçte karşılıklı ekonomik ilişkilerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için her iki aktörün de yoğun bir çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konjonktürel olduğu apaçık görülmekte olan bu gelişme, umarız ki ilişkilerin yeniden canlandırılması yolunda AB’yi yöneten irade tarafından da yok hükmünde sayılacaktır.”

tim-baskani-mehmet-buyukeksi-gidahatti“Gümrük Birliği’ne siyasi kriter getirilmesi, çıkarlarımıza ters”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, açıklamasında şunları söyledi:

“Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamanın sonucu bizler için şaşırtıcı olmadı. Ancak yine de 50 yılı aşkın süredir devam eden üyelik sürecimizde böyle bir oylama ve sonuç görmek üzücü. Biz Avrupa kurumlarından daha objektif, eleştiren ama yol da gösteren, işbirliği üretmeye müsait raporlar bekliyoruz.

İhracatımızın yarısını Avrupa’ya yapıyoruz, yabancı yatırımlarımızın üçte ikisi Avrupa’dan geliyor. Hem biz hem Avrupa Birliği mevcut Gümrük Birliği’nin güncellenmesini istiyor ve bu yönde çalışma yapıyoruz. Ancak, Parlamentoda yapılan oylamada Gümrük Birliği müzakerelerine siyasi kriter getirilmesi kararı, hem ticaretin ruhuna aykırı hem de iki tarafın çıkarlarına ters düşmektedir.

Geçtiğimiz sefer olduğu gibi, parlamentoda yapılan bu oylamanın Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edilmemesini bekliyoruz. Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri böyle duygusal, subjektif ve öngörüsüz adımlarla şekillendirilmemeli.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir