Irak, şeker ve yemeklik yağ ithalatına son verdi!

-
Irak, şeker ve yemeklik yağ ithalatına son verdi!

Irak’ın Karne Programı kapsamında bundan böyle şeker ve yemeklik yağ ithalatı yapılmayacağı ve ihtiyacın yerel kaynaklardan karşılanacağı bildirildi. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’nin likit yağ olarak ayçiçek yağı ihracatında ilk sırada bulunan Irak pazarında daralma yaşanabileceği konusunda ihracatçı birliklerini uyarmıştı. 

Irak Ticaret Bakanlığı Gıda Ticareti Şirketi Genel Müdürü Qasim Hamoud, şeker ve yemeklik yağ ithalatı konusunda önemli bir açıklama yaptı.

İthalata “Geri dönülmeyecek şekilde” son!

Karne programı kapsamında “geri dönülmeyecek bir şekilde” şeker ve yemeklik yağ ithalatının sona erdiğini, ihtiyaçların yerel kaynaklardan karşılanacağını bildiren Hamoud, böylece ithalat sürecinden doğan gecikmelerin, yükleme, depolama ve sevkiyat sıkıntılarının da son bulacağını kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı uyarmıştı

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Haziran ayı içinde, Türkiye’nin bitkisel yağ ihracatında önden gelen pazarlardan Irak pazarında yaşanacak olası daralma konusunda ihracatçılara yönelik bir uyarı yapmıştı.

aycicek-yagi-gidahattiİhracat Genel Müdürlüğü’nün İhracatçı Birliklerine gönderdiği yazıda, ülkenin şeker ve yemeklik sıvı yağ ihtiyacını yerli üretimle karşılamak için yeni rafinerler kuran firmanın, şekerden sonra sıvı yağda da tekel haline geleceği, bu nedenle yakın dönemde pazarda daralma yaşanabileceği bildirilmişti.

Türkiye’nin likit yağ ihracatının neredeyse tamamını ayçiçek yağı oluştururken, ayçiçek yağı ihracatında ilk sırada Irak yer alıyor. İhracatın yüzde 60’ı Irak’a, yüzde 20’si Suriye’ye yapılıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir