İnsanlık nasıl kurtulur?

-
İnsanlık nasıl kurtulur?

Dünya, “İnsanlık nasıl kurtulur?” sorusuna İstanbul’da yanıt arayacak. BM Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

2015 yılında insanlık büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. Dünya üzerinde meydana gelen çatışma ve savaşlar nedeniyle 60 milyon insan evlerinden edilirken, 125 milyon insan yardıma muhtaç hale geldi. 37 ülkenin etkilendiği olaylar kaynaklı olumsuzlukların giderilmesi için ihtiyaç duyulan kaynak ise 20 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

suriyeli-aile-gidahatti

Böyle bir tabloda sorunlara çözüm aranacak olan ilk BM Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da toplanacak.

Zirve yeni bir küresel dayanışma çağı başlatmalı!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon,  zirve hazırlıkları ile ilgili New York’ta yapılan bilgilendirme toplantısında, hükümet ve devlet başkanlarına zirveye katılmaları ve “dünyada bugün tanık olduğumuz gibi insanlığın erozyona uğramasına izin vermeyeceğiz” mesajı vermeleri çağrısında bulundu.

bm-genel-sekreteri-ban-ki-moon-gidahatti

“Bize ihtiyacı olan insanları bize en çok ihtiyaçları olduğu zamanda yüzüstü bırakamayız” ifadelerini kullanan Ban, sağlam ve cesur değişimi sağlamanın öncelikle liderlerin zirveye gelmesiyle başlayacağını, zirve kapsamındaki liderler toplantılarının “İnsanlığın Gündemi”nin 5 temel prensibinin tartışılacağı bir fırsat olacağını kaydetti.

İnsanlığın Gündemi

İnsanlığın Gündemi’nin beş temel prensibini, “İhtilafları önlemek ve sona erdirmek için siyasi liderlik, insanlığı güvenli kılan değerlere sahip çıkılması, kimsenin geride bırakılmaması, yardım vermek yerine insanların yardıma muhtaç olmamalarını temin ederek değişimin sağlanması ve insanlığa yatırım yapmak” oluşturuyor.

Bu kapsamda zirve sırasında 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemine ulaşmadaki zorlukları ele almak üzere BM üyesi devletlerin liderleri, sivil toplum ve özel sektörün bir araya geleceği yedi yuvarlak masa toplantısında, “İhtilafların Önlenmesi ve Sonlandırılması, İnsanlığı Güvence Altına Alan Değerlere Sahip Çıkılması, Hiç Kimsenin Geride Bırakılmaması, Doğal Afetler ve İklim Değişikliği, Yardım Götürmek Yerine Yardıma İhtiyacı Sona Erdirmek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İnsanlığa Yatırım Yapmak” konuları ele alınacak.

Birleşmiş Milletler yeni Genel Sekreterini arıyor!

Gerekli değişiklikleri yansıtan ve üye devletlere gönderilen İnsanlığın Gündemini eyleme geçirecek olan temel taahhütler, gönüllü ve bağlayıcı olmayan taahhütler olacak. Zirve sonunda İstanbul’da öncelikle bir Zirve Başkanı özeti yayınlanacak, bir süre sonra da bir taahhütler belgesi hazırlanacak.

“Tarih bizi bu anı nasıl kullandığımızla yargılayacak” diyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Zirve’nin bir son nokta olmadığı, tam tersine ihtilaflar ve afetler yüzünden korkunç acılar çeken insanların acısını dindirecek yeni bir uluslararası dayanışma çağının başlangıcı olduğunu vurguladı.

Geçen yıl, Addis Ababa Eylem Planı ile afet risklerinin azaltılması, 2010 Sürdürülebilir Kalkınma Gündeminin kabulü ve Paris İklim Anlaşması ile küresel dayanışma adına önemli başarılar elde edildiğini hatırlatan Ban, “Gelin Dünya İnsani Zirvesiyle ortak insanlığımız adına tarihi bir adım atalım” dedi.

dunya-insani-zirvesi-hazirlik-gidahatti

Dünya İnsani Zirvesi bir “dönüm noktası” olmalı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, OCHA Başkanı Stephen O’Brien, Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft ve Genel Kurul ve Konferans konularından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Catherine Pollard’ın da katılımıyla Şubat ayında yapılan toplantıda da Dünya İnsani Zirvesi kapsamında hazırlanan “Tek İnsanlık: Ortak Sorumluluk” başlıklı rapor hakkında Genel Kurulu bilgilendirmişti.

Toplantıda, dünya liderlerinden 2016 yılında birlik olarak insanlık namına verdikleri sözleri yenilemelerini ve insanların daha fazla zorluk çekmesinin önüne geçmek için krizleri önleme ve sonlandırma için güç birliği yapmalarını isteyen Ban, İstanbul’da ilki düzenlenecek zirvenin “milyarlarca insanın çektiği sıkıntıların sonlandırılması için somut adımların atılmasına yönelik bir fırsat” olduğunu söyledi.

BM’den yeni bir kadın paneli

Ban, savaş ve çatışmalar nedeniyle süreğen olarak yardıma muhtaç duruma düşen ve korku içinde yaşayan milyonlarca insanla hak ettikleri ve bekledikleri dayanışma içinde olunması gerektiğini vurguladı.

Raporda özellikle liderler krizlerin önlenmesi ve sonlandırılması konusunda sorumluluklarını kabul etmeye; devletler insanlığın değerlerini korumaya; ülkeler hiç kimseyi geride bırakmamaya, herkesi kucaklamaya çağrılıyor; asıl olanın insanlara yardım ulaştırmak değil, yardıma ihtiyaç duymayacak konuma getirmesi olduğu vurgulanıyor; özellikle kırılgan durumlarda olmak üzere, risklerin azaltılması ve etkin ve herkesi kucaklayan kurumların inşası dahil olmak üzere insanlığa yatırım yapılması isteniyor.

bm-genel-kurul-baskani-mogens-lykketoft-gidahatti

BM Genel Kurul Başkanı Mogens Lykketoft de toplantıda yaptığı konuşmada üye devletleri “Genel Sekreterin vizyonunu desteklemeye” çağırdı. Lykketoft, raporun özünde BM’nin savunduğu ve insanların önem vermesi gereken tüm değerleri zora sokan günümüzün küresel gidişatının terse çevrilmesi için siyasetçilere ve diğer liderlere çağrı yapıldığını söyledi.

Lykketoft, “İstanbul, 2030 Gündemini kabul etmemizden bu yana kimsenin dışarıda bırakılmaması ilkesine gerçek bir anlam verebilmek ve küresel insani krizlere daha güvenilir, eşitlikçi ve sürdürülebilir müdahaleler yapılabilmesini sağlamak için karşımıza çıkan ilk büyük fırsat” dedi.

Dünya İnsani Zirvesi sonrası

Dünya İnsani Zirvesi bittikten sonra da konuyla ilgili çalışmalar devam edecek. Eylül ayında Genel Sekreter Zirvenin çıktılarını ve atılacak adımları BM Genel Kurulu’na sunacak. Üye Devletler de Genel Sekreter’in sunduğu rapordaki öneriler ışığında hangilerini ele alacaklarına karar verecekler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir