İnsani krizler masaya yatırılıyor

-
İnsani krizler masaya yatırılıyor

Birleşmiş Milletlerin (BM) düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi, Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı.Küresel insani yardım sisteminin ele alındığı zirveye BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile 60’a yakın ülke lideri, sivil toplum temsilcileri, akademik ve uluslararası kuruluşlar katılıyor. Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mülteciler için yardım çağrısında bulundu. Erdoğan, “Mülteciler konusunda artık herkes elini taşın altına koymalıdır. Ancak ortak ilkeler ve amaçlar doğrultusunda çalışırsak başarılı olabiliriz” dedi.

İki gün sürecek olan zirve kapsamında, çok sayıda üst düzeyli yuvarlak masa toplantısı, özel oturum ve yan etkinlikler düzenlenecek, konuk liderlerin iştirakiyle de ayrı bir “Liderler Oturumu” gerçekleştirilecek.

Zirve sonunda Başkanlık özeti rapor ve ilgili taraflarca yapılan taahhütlerin yer alacağı bir liste yayımlanacak.

İTÜ ev sahipliğinde engellilere yönelik sorun ve çözüm önerileri tartışıldı

Zirve vesilesiyle, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun önderliğinde yapılan Dünya İnsani Zirvesi’nin engellilerin sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı forum dün gerçekleştirildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın ev sahipliğinde yapılan engelli forumunun açılışına Birleşmiş Milletler İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durum Koordinatörü Stephen O’Brien ve Türkiye Cumhuriyeti Çok Taraflı Politikalardan Sorumlu Büyükelçi Hasan Ulusoy katıldı.

Engelli Forumu’nda birçok ülkeden insani yardım, krizler ve engellilik konusunda çalışan üst düzey görevli katıldı.

Başbakan Davutoğlu: Emanetçi bir Başbakan olmadım

dunya-insani-zirvesi-basladi-1-gidahatti

Nobel’e aday Kilis Belediyesi Dünya İnsani Zirvesi’nde

Kendi nüfusundan fazla Suriyeli misafiri ağırladığı için Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen Kilis Belediyesi, Dünya İnsani Zirvesi’ne katıldı. Kilis Belediyesi, Kilislilerin Suriyeli misafirlerine gösterdiği takdire şayan kardeşlik örneğine ve mülteci sorununa ilişkin Suriyeli göçmenlere yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili hem bilgilendirme yapacak hem de Suriyeli Ressamların resimleri ve Suriyeli çocukların liderlere yazdığı mektupları paylaşacak.

dunya-insani-zirvesi-basladi-2-gidahatti

 Türk Kızılay’ı insani yardım alanındaki tecrübelerini dünyayla paylaşacak

Zirvede aktif rol alan Türk Kızılayı, program boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyerek, mülteci soruna dikkati çekecek ve katılımcılara insani yardım alanındaki tecrübelerini aktaracak. Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık ise başta Kızılhaç olmak üzere Uluslararası insani yardım örgütlerinin başkanlarıyla ikili görüşmeler yapacak.

“5 Kıtada 5 Çorba” etkinliği

Bugün başlayan Dünya İnsani Zirvesi’nde Kızılay, “5 Kıtada 5 Çorba” etkinliği çerçevesinde konuklara Türk mutfağından ezogelin ve ayran çorbasının yanı sıra yardım ettiği ve büyük felaket yaşayan ülkeler Suriye, Pakistan, Somali, Haiti, Endonezya, Filistin, Sudan ve Bosna’nın yerel çorbalarından ikram edecek. İki öğünde günlük 2000 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

İkram edilecek çorbaların ülkelere göre isimleri şöyle; Haiti’ye özgü Tabak – Sığır Çorbası, Bosna Usulü Sebzeli Tavuk Çorbası, Somali Usulü Körili Tavuk Çorbası, Sudan Usulü Kırmızı Mercimek Çorbası, Filistin Usulü Frik Çorbası, Suriye Usulü Kırmızı Mercimek Çorbası, Pakistan Limonlu ve Otlu Mercimek Çorbası, Endonezya Usulü Tavuk Çorbası. Ayrıca zirvede öğlen ve akşam yemeklerinde sığınmacılara uygulanan menülerden oluşan yemekler de verilecek.

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası

Sanal gerçeklik teknolojisi ile deprem tatbikatı

Sanal Gerçeklik Projesi hazırlayan Türk Kızılayı, zirve katılımcılarına, sanal gerçeklik teknolojisi ile deprem tatbikatı eğitimi de verecek. En yeni sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak (HTC Vive) hazırlanan proje; kullanıcılara önce depremi hissedip, ardından binadan güvenli kaçışı sanal ortamda da olsa tecrübe etme imkânı sağlıyor. Proje, her yaştan kullanıcıyı doğal afetlere ve doğal afetler sonrası yapılması gereken adımlar konusunda eğitiyor.

dunya-insani-zirvesi-basladi-3-gidahatti

Yeryüzü doktorları da zirvede

Dünya İnsani Zirvesi’nde Yeryüzü Doktorları da yerini alıyor. İnsani yardım sistemlerinin sorunları için çözüm yollarının tartışılacağı zirvede Yeryüzü Doktorları da açtığı stantta tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak.

Tecrübelerini paylaşacak

İki günlük zirve boyunca, “İnsanî Alanda Etkinlik”, “Savunmasızlığı Azaltma ve Risk Yönetimi”, “İnovasyon Aracılığıyla Dönüşüm” ve “Çatışma Durumundaki İnsanların İhtiyaçlarını Karşılama” olmak üzere dört tema ele alınacak. Yeryüzü Doktorları ise fuar alanında zirve boyunca açık kalacak standında daha önce bu alanlarda yaptığı faaliyetlerle edindiği tecrübeleri ve önerilerini zirve katılımcılarıyla paylaşacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın