İnsan saçından daha küçük robotlar kanseri tedavi edecek!

-
İnsan saçından daha küçük robotlar kanseri tedavi edecek!

Bilim adamları sınır tanımıyor! Nano boyutlarda geliştirilen insan saçından bile küçük yeni robotlar, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin kanla bağlantısını kesecek ve tümörleri küçültecek.

Kanser tümörlerinin nasıl ortadan kaldırılabileceği konusu, tüm dünyadan bilim insanlarının üzerinde çalıştığı bir konu. Henüz pek başarılı sonuç elde edilemeyen bu alanda, bir grup uluslararası bilim insanı tümörleri ortadan kaldırabilecek yeni bir teknik üzerinde çalışıyor. Ekip nano robotlar yardımıyla kandan beslenme mekanizmalarını keserek tümörleri küçültmeyi hedefliyor.

Nanorobotlar kanseri tedavi edecek

Arizona Eyalet Üniversitesi ve Çin Bilim Akademisi Ulusal Nanobilim ve Teknoloji Merkezi’nden bilim insanlarının yer aldığı araştırma ekibi, nanorobotların kanser tedavisindeki etkinliği üzerine bir araştırma yaptı.

Ekip nanorobotların tümör büyümesini önlemede oldukça etkili olduğunu belirledi ve sonuçları Nature Biotechnology dergisinde yayınladı.

Mini robotlar farelerde meme kanseri, melanoma, yumurtalık ve akciğer tümörlerinin kan desteğini kesmeyi başardı. Yalnızca 2 haftalık tedavinin ardından araştırmacılar tümör dokusunun küçülmeye başladığını belirledi.

Bu rano robotlar kanser hücrelerini hedef alıyor.
Fotoğraf: Jason Drees, Arizona State University.

“Farklı kanser türlerinde kullanılabilir”

Arizona Eyalet Üniversitesi Biotasarım Enstitüsü’nün Moleküler Tasarım ve Biyomimetik Merkezi direktörü Hao Yan çalışmayla ilgili bir basın açıklaması yaptı:

“Son derecede hassas ilaç aktarımı ve hedefli kanser tedavisine yönelik, tamamen otonom ilk DNA robotik sistemini geliştirdik. Üstelik, tüm katı tümörleri besleyen kan damarları temelde aynı olduğu için, geliştirdiğimiz teknoloji birçok kanser türünde kullanılabilecek bir strateji.”

Bu robotlar, Japon kağıt katlama sanatı origamiden ilham alınarak tasarlandı. DNA iplikçiklerini kullanarak insan saçından binlerce kat küçük robotlar üretmek, ilaç taşıma sistemlerini ve tedavileri sil baştan değiştirebilir.

Tümörleri hedef alan bu nanorobotlar, 60 ile 90 nanometre* boyuttaki düz bir DNA origami levhasından oluşuyor. Levha, tümörü besleyen kan hücrelerinde pıhtı oluşturan bir enzimi beraberinde taşıyor kanser hücresinin kandan beslenmesini önlüyor.

*1 nanometre; metrenin milyarda birine, yani 0,000000001 metreye tekabül ediyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir