İnovatif sürdürülebilirlik uygulamaları ödüllendirildi

-
İnovatif sürdürülebilirlik uygulamaları ödüllendirildi

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) tarafından ikinci kez düzenlenen “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması”nda, “Büyük Şirket” kategorisinde Kordsa Global, Şekerbank, Enerjisa EDAŞ; “KOBİ” kategorisinde Positive Energy, Alternatif Yaşam Derneği ödül kazandı. KOBİ kategorisinde DKM İnşaat ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi’ne Teşvik Ödülü verildi.

SKD tarafından, inovatif uygulamalarla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan iyi uygulamaları ödüllendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen “2. İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması”nda finale kalan 17 firma İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) İnovasyon Çalışma Grubu tarafından belirlendi. Finalistler; kamu, üniversite, basın ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendirildi ve kazananlar belli oldu.

Ödüller Borusan, Brisa, Coca-Cola ve Vodafone’un desteğiyle düzenlenen törenle sahiplerine verildi. İş dünyası, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcilerinin katıldığı törende, Fütürist Ufuk Tarhan’ın, hiper trendler konusundaki konuşması büyük ilgi topladı.

skd-canan-ercan-celik-www.gidahatti.com“İnovasyon ve işbirliği kavramlarını sıklıkla duyacağımız bir döneme girdik”

Törenin açılışında konuşan SKD Başkanı Canan Ercan Çelik, dünya gündeminde giderek daha fazla önem kazanan inovasyon konusunu sürdürülebilir kalkınmanın gerekli ve önemli bir unsuru olarak gördüklerini söyledi. Canan Ercan Çelik, şunları kaydetti:

“Kısa zaman önce Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin bu konuya dikkat çektiğini gördük. 17 genel konuyu kapsayan hedefler arasında yoksulluk, açlık, barış, adalet, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, enerji, iklim, su gibi başlıkların yanı sıra inovasyon da var. Derneğimizin 12 Çalışma Grubundan biri olan İnovasyon Çalışma Grubumuzda 48 üyemizin 20’si görev alıyor ve uzun zamandır sürdürülebilirlikte inovasyonun özendirilmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması için bu yarışmanın yanı sıra, özellikle KOBİ’lere dönük eğitimler düzenliyorlar.”

Paris’te gerçekleştirilen İklim Değişikliği Zirvesi’ne de (COP 21) dikkat çeken Çelik, “COP21’de yapılan konuşmalara ve anlaşma metnine baktığımızda da inovasyonun ne kadar hayati olduğunu görüyoruz. Paris Anlaşması ile dünya tarihinde ilk kez tüm ülkeler iklim değişikliği ile mücadele için ortak bir zeminde buluştu. Anlaşmanın yürürlüğe gireceği 2020’den itibaren ülkeler, 100 milyar dolar olarak belirlenmiş olan finansman desteğinin sağlayacağı imkanlar ile emisyon azaltımına başlayacaklar; böylece yeni teknolojilerin geliştirilmesinin de önü açılmış olacak. Tüm iş süreçlerinin düşük karbon ekonomisine geçiş için uygun hale getirilmesi, ülke hedeflerine ulaşmak için gereken dönüşümlerin yapılması gerekiyor. Bu yeni dönemde ‘inovasyon ve işbirliği’ sıklıkla duyacağımız kavramlar olacak” dedi.

İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması

Yarışmanın “Büyük Şirket” kategorisi “Çevresel İnovatif Uygulama” dalında Kordsa Global, “Ekonomik İnovatif Uygulama” dalında Enerjisa EDAŞ, “Sosyal İnovatif Uygulama” dalında Şekerbank ödül kazandı.

“KOBİ” kategorisinde “Çevresel İnovatif Uygulama” dalında Positive Energy, “Sosyal İnovatif Uygulama” dalında Alternatif Yaşam Derneği ödül kazanırken, “Ekonomik İnovatif Uygulama” dalında yeterli puan alabilen firma olmadığı için ödül verilemedi.

“Çevresel İnovatif Uygulama” dalında DKM İnşaat ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi “Teşvik Ödülü”ne layık görüldü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın