IMF’den kötü haber!

-
IMF’den kötü haber!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’ye yönelik büyüme beklentilerini 2015 yılı için %3,1’den %3’e, gelecek yıl için de %3,6’dan %2,9’a düşürürken, enflasyon beklentilerini yukarıya çekti.

IMF’nin yılda iki kez hazırladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2015 sayısı yayımlandı. Dünya ekonomisine yönelik risklerin düşen emtia fiyatları ve artan finansal dalgalanmalar ile yükseldiği belirtilen raporda, küresel büyüme tahminleri 2015 için %3,3’den %3,1’e, 2016 için ise %3,8’den %3,6’ya indirildi.

Temmuz ayı raporda sırasıyla %2,1 ve %2,4 olarak yer alan gelişmiş ülkelere yönelik 2015 ve 2016 yılı büyüme beklentileri de, %2 ve %2,2 olarak revize edildi. Almanya, Japonya ve Kanada’ya ilişkin büyüme tahminleri aşağıya çekilirken, ABD ve İngiltere’nin bu yılki büyüme beklentileri %0,1 artışla %2,6 ve %2,5’e yükseltildi.

Raporda, gelişmiş ekonomilerin düşük verimlilik ve deflasyonist baskılara maruz kalmaya devam edeceği bildirilirken, destekleyici para politikalarının sürdürülmesi çağrısı yinelendi.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yükselen piyasa ekonomilerinin yavaşlamaya devam ettiğine işaret edilen IMF raporunda, şu tespitlere yer verildi:

“Yükselen piyasa ekonomilerine yönelik büyüme beklentileri, ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösteriyor, ancak genel görünüm 5 yıldır üst üste düşmeye devam eden büyümeyle birlikte zayıflıyor. Bu durum, petrol üreticilerinin daha yavaş büyümesi, Çin’de ithalat ağırlıklı yatırımlara bağımlılığın azalmasıyla gelen yavaşlama, kredi ve yatırım patlamasından sonraki dengelenme süreci, diğer emtia ihracatçılarının zayıflayan görünümü ile jeopolitik gerilimler ve bazı ülkelerdeki yerel çatışmalar gibi faktörleri yansıtıyor.”

IMF, gelişmekte olan ülkelere yönelik büyüme beklentisini de 2015 yılı için %4,2’den %4’e, 2016 için de %4,7’den %4,5’e düşürdü.

Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer veren IMF, siyasi belirsizliğin iç talebi düşüreceği notunu düşerek, büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti.

Buna göre, bir önceki raporda bu yıl %3,1, 2016 yılında da %3,6 büyüme beklentisine yer verilen Türkiye için bu oranlar, sırasıyla %3 ve %2,9’a çekildi.

IMF, Türkiye’ye yönelik enflasyon tahminini de2015 için %6,6’dan %7,4’e ve 2016 içinse %6,5’den %7’ye çıkardı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir