İmalat sanayinde kapasite kullanımı… Gıda ve içeceklerde artış var

-
İmalat sanayinde kapasite kullanımı… Gıda ve içeceklerde artış var

Merkez Bankası İktisadi Yönetim Anketine göre, imalat sanayinde kapasite kullanım oranı, Ağustos ayında bir önceki aya göre 0.1 puan artış gösterdi ve yüzde 78,8 olarak gerçekleşti. Gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında kapasite kullanımında artış, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında azalış gözlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Ağustos 2017 anket sonuçlarını açıkladı. Ağustos ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2634 işyerine gönderilen İktisadi Yönetim Anketi’ne, 2118 katılımcıdan yanıt alındı.

sanayi-gidahattiİmalat sanayi kapasitesinin yüzde 78,8’ini kullandı

Katılımcıların yanıtlarının ağırlıklı olarak toplulaştırılmasıyla çıkan sonuçlara göre, Ağustos 2017’de imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0.1 puan artarak yüzde 78,8 seviyesinde gerçekleşti.

imalat-sanayi-kapasite-kullanim-orani-agustos-2017-tcmb-gidahattiİmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak, yüzde 78,1 oldu.

imalat-sanayi-kapasite-kullanim-arindirilmis-tcmb-gidahattiGıda ve içeceklerde kapasite kullanım oranı arttı

2017 yılı Ağustos ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları ve ara mallarında artış görülürken, yatırım malları ve dayanıklı tüketim mallarında azalış gözlendi.

imalat-sanayi-kapasite-kullanim-mal-gruplari-agustos-2017-tcmb-gidahattiGıda ve içecekler grubunda kapasite kullanım oranı, Ağustos 2017’de bir ay öncesine göre 1 puanlık artışla yüzde 70,8’den yüzde 71,8’e yükseldi.

gida-sanayi-teknoloji-gidahattiİkili sektörlere göre kapasite kullanımı ise Ağustos ayında bir önceki aya göre, gıda ürünleri imalatında 0.4 puanlık artışla yüzde 72,0’dan yüzde 72,4’e, içeceklerin imalatında kapasite kullanım oranı 2.6 puan artışla yüzde 70,3’ten yüzde 72,9’a yükseldi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir