İlk hareket Osmaniye’den geldi!

-
İlk hareket Osmaniye’den geldi!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Osmaniye Belediyesi’nin başkanlığında kurulan komisyon tarafından kurbanlık fiyatları belirlendi.

Başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer’in yaptığı fiyat tespit komisyonunda , Belediye Veteriner İşleri Müdürü Hüseyin Küçük, Tarım İl Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Dr. Yusuf Göktaş ve Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Bozkurt katıldı. kurbanlik-koyun-gidahatti

Kurbanlık fiyatları hangi seviyede?

Komisyonun aldığı karara göre kurbanlık hayvanların kilogram fiyatını sarıbaş, merinos, erkek keçi için 14,00 TL, mor koyun, kangal koyun ve Van beyaz koyun için 13,50 TL, büyükbaş hayvanlardan tosun 15,00 TL, düve 14,00 TL, kısır inek 12,00 TL olarak belirlendi.

Güvenli ve usulüne uygun kurban için bu kurallara dikkat!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılı Kurban Rehberi’ni yayınladı. Rehberde, hangi hayvanların kurban olabileceği ve kurbanlık hayvanların sevki de dahil olmak üzere çeşitli bilgiler yer alırken, alınacak kurbanlık hayvanlar mobil uygulama ile cep telefonlarından da sorgulanabilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesinde yer alan Kurban Rehberi’ni, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü hazırladı.veteriner-kurbanlik-gidahatti

Kurbanlıklarınızı sorgulayarak güvenle alın

Kurban’ın anlamı ile başlayan Kurban Rehberi’nde, kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaşının https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya “HaySag” isimli mobil uygulama cep telefonlarına indirilerek, küpe numarası ile sorgulanarak, güvenle alınabileceği belirtiliyor.

Kurbanlık hayvanların deve için beş; sığır ve manda için iki; koyun ve keçi için bir yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak, koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması da yeterli kabul ediliyor.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azalarının tam ve besili olmasının, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz ettiği belirtilen rehberde;

  • kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün,
  • bir veya iki gözü kör,
  • boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık,
  • dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik,
  • dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmayacağı kaydedildi.kurban-kucukbas-gidahatti

‘Erkek hayvanlar tercih edilmeli’

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerektiği vurgulanan Kurban Rehberi’ne göre, çeşitli bölgelerden getirilen kurbanlık hayvanların küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların nakil belgesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranması gerekiyor.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir