İlaç niyetine vişne suyu

-
İlaç niyetine vişne suyu

Yeni gerçekleştirilen bir çalışmaya göre vişne suyu yüksek tansiyonu düşürmeden en az ilaçlar kadar etkili.

İngiliz Northumbria Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen çalışma, yüksek tansiyona sahip kişilerin vişne suyu konsantresi içmelerinin ardından tansiyonlarında %7’lik bir düşüş olduğunu kaydetti. Bu etki hipertansiyon ilaçlarının yarattığı etki ile benzer seviyede olmuştur.

Oldukça yaygın

Çalışmanın yapıldığı İngiltere’de yüksek tansiyon yaklaşık 5 milyon kişiyi etkilemekte olup, eğer tedavi edilmez ile kalp krizi, böbrek rahatsızlıkları, felç ve bunama gibi rahatsızlıkların riskini arttırır. Her ne kadar cinsiyet, yaş ve kilo gibi etkenler nedeniyle farklılıklar gösterebilse de, genel olarak normal kabul edilen tansiyon 120/80 mmHg’dır.

Depresyona Omega 3 çözümü

visne-suyu-gidahatti

Çalışmayı tansiyon değerleri en az 130/90 mmHg olan 17 hipertansiyon hastası üzerinde gerçekleştiren araştırmacılar bu kişilere 60ml Montmorency cinsi vişne konsantresi verdiler. Kontrol grubuna sadece meyve tatlandırıcısı içeren şekerli içecek veren araştırmacılar, kişilerin kan basınçlarını deney öncesi ve sonrasında ölçtüler.

Güçlendirilmiş zeytinyağı koruyor!

İlaç kadar etkili

Çalışma sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar vişne suyu konsantresi tüketen kişilerin tansiyonların 7 mmHg’lık bir düşüş gözlediler. Geçmişte yapılan çalışmalar 5-6 mmHg’lık  düşüşün felç riskini %38 oranında, kalp hastalıkları riskini ise %23 oranında azalttığını göstermiştir.

Elde ettikleri sonuçların vişne suyunun hipertansiyon ilaçları ile benzer seviyede etki gösterdiğini ifade eden araştırma ekibi, doğru çeşit gıdaları tüketmenin insan sağlığına nasıl büyük bir etki edebileceğinin altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir